Annonse

annonser i Universitas

KAI GJELSETH: Professor i visuell kommunikasjon ved Kunsthøgskolen i Oslo.
FOTO: Marthe Amanda Vannebo

Pensum:

Professor Kai Gjelseth og radiodame Ann Kristin Traaen

Anbefaler tre ting de mener burde være obligatorisk pensum for alle studenter.

ANN KRISTIN TRAAEN: Musikkredaktør i Radio Nova.
FOTO: Kirsti Wetterhus

Kai Gjelseth, professor i visuell kommunikasjon ved Kunsthøgskolen i Oslo

Reise: Min gode venn Jan Erik Vold sier at «Å være norsk er flott. Å være bare norsk er katastrofe.» Derfor mener jeg at det er viktig å bruke minst et par år på å reise hvor man vil oppleve mye og må ordne opp i ting sjæl. Ved å være i utlandet vil man dessuten lære omtrent like mye om Norge som når faktisk oppholder seg her, fordi man lærer å se landet sitt på en ny måte.

Intellektuell sult: Vi som jobber med det visuelle er heldige, fordi vi kommer borti så mange aspekter av samfunnet. Det gjør at vi kan utforske problemstillinger fra flere vinkler. Ved å dermed være intellektuelt sultne lærer vi mer, og blir mer tilpasningsdyktige overfor de faglige utfordringene vi møter.

Lese: Det er viktig å sette av tid til å lese tekst med god kvalitet, enten det er litteratur, tidsskrifter eller aviser. Litteratur som kan styrke resonneringsevnen og gi en bredere oversikt er veldig viktig. Man blir samtidig mer interessant som medmenneskelig- og faglig diskusjonspartner.

Ann Kristin Traaen, musikkredaktør i Radio Nova

Bok: Our Band Could Be Your Life av Michael Azerrad tar for seg historiene til tretten band fra den amerikanske undergrunnsscenen fra 1981 til -91. Et viktig dokument om DIY-kultur og alternativ rock. Tror jeg endte opp med å kjøpe ti album mens jeg leste denne.

Plate: Et av bandene som får sin historie fortalt av Azerad, er Fugazi. Deres debutalbum Repeater fyller 20 år i år. Vi snakker om ei plate som ikke kan sies å være noe annet enn en klassiker, på linje med Nevermind. Kanskje det beste post-punk-albumet of all time. Ei plate jeg aldri blir lei av.

Film: Jeg så Almost Famous for første gang da jeg var 15 og det er nok fortsatt min favorittfilm. Den handler om journalistspiren William som i 1973 blir med bandet Stillwater på turné på oppdrag for Rolling Stone Magazine. For meg var filmen en slags begynnende utdannelse i 60- og 70-tallsrock.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »