Annonse

annonser i Universitas

Afghansk kunstsolidaritet

Kunsthøgskolen i Oslo skal sørge for utdannelse av kvinnelige kunststudenter i Kabul de neste tre årene. – En milepæl for det internasjonale samarbeidet, mener prorektor Ingjerd Hanevold.

TIL AFGHANISTAN: Prorektor Ingjerd Hanevold ved Kunsthøgskolen i Oslo har vært på besøk ved CCAA i Kabul. Dersom samarbeidsavtalen går etter planen vil skolen I framtiden få besøk av afghanske studenter.

Kunsthøgskolen i Oslo (Khio) signerte i fjor høst en historisk avtale med det afghanske Center for Contemporary Art Afghanistan (CCAA). De neste tre årene får KhiO støtte gjennom Utenriksdepartementet for å sikre driften av senteret, og det skal også være mulig for studenter og lærere ved Kunsthøgskolen å tilbringe deler av studietiden i Kabul.

– Dette er vårt bidrag til å hjelpe til med at andre med vanskelige utgangspunkt kan få lov til å drive med kunst, og er en milepæl for det internasjonale samarbeidet. I den grad vi er kapable til å kunne bidra, mener vi dette er et støtteverdig prosjekt, sier prorektor Ingjerd Hanevold ved Kunsthøgskolen i Oslo.

Vakthold ved skolen

Kunsthøgskolen er garantisten for at senteret skal holde åpent, og bidrar til driften av senteret, både kunstnerisk og praktisk, deriblant ved å sørge for at sikkerheten for de kvinnelige studentene blir ivaretatt. Det er, dessverre, fremdeles farlig for kvinner å ta utdannelse i Afghanistan.

– Senteret har en egen sjåfør som henter studentene hjemme, og det er vakthold ved skolen. Kvinnene blir på skolen hele dagen og får undervisning og mat. Selv om slikt vakthold ikke er spesielt kun for kvinneskoler, er det slik at kvinner som tar utdanning og vil noe med livet blir oppfattet som et problem av enkelte politiske og religiøse krefter og grupper, sier Hanevold.

Samarbeid med Palestina

Kunsthøgskolen er klar på at samarbeidsprosjektet skal bety mer enn bare en pengeoverføring til Kabul. Selv om sikkerhetssituasjonen i Kabul er vanskelig, er tanken at både ansatte og studenter ved skolen skal kunne ha kontakt og utvikle samarbeid på tvers av landegrensene. Et eksempel på et slikt prosjekt var «Art Recipe», der studenter fra Kabul og Oslo gjensidig ga hverandre oppskrifter på kunstprosjekter, som så ble realisert og utstilt både i Oslo og i Kabul, forteller Hanevold.

Afghanske studenter får også muligheten til å besøke KhiO i Norge, og samarbeidet med CCAA føyer seg dermed inn i en lang rekke utradisjonelle samarbeidsavtaler ved Kunsthøgskolen.

– Vi samarbeider allerede med en kunsthøgskole i Ramallah i Palestina, International Academy of Art Palestine, og har også en avtale med en skole i Zimbabwe om dans og i Maputo om design. Mange hos oss mener at slike samarbeider er meningsfulle. Det er ikke mange vestlige utdanningsinstitusjoner innen vårt felt som går inn og støtter skoler i muslimske land på denne måten, sier Hanevold.

Samarbeidet kom i stand gjennom norske bekjentskaper i teatermiljøet i Kabul og den norske ambassaden i Kabul, og CCAA har som mål både å promotere sine kunstnere internasjonalt, men også fungere som en rekrutteringsportal for kvinner i Afghanistan som ønsker å jobbe med kunst.

En kommentar

Samfunnsøkonimi

Så vannvittig viktig for det Afghanske folket. Samtidskunst er det landet må satse på nå. Glem sikkerhet og oppbygging av en sunn økonimi. Her skal vi bruke pengene på samtidskunst. For det er viktig må da vite.

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »