Annonse

annonser i Universitas

PREMIERESHOW: Eivind Trædal underholder et lattermildt publikum under premiereshowet til Standupgruppa Blindern.

Ny standupforening står opp for intelligent humor

Mener norsk humor kan være langt mer enn kjendishets og billige imitasjoner.

AKADEMISK MOROMANN: Vinner av Komiprisen 2007 Dag Sørås har selv en master i engelsk fra NTNU. Han sier utdanning kan gi unge komikere bedre dybde i materialet.

– Vi vil spille for et publikum som prøver å forstå, og som ikke blir busset inn fra Drammen av jobben. Jeg baserer materialet mitt på veldig sære og annerledes ting, men publikum virket oppriktig opptatt av å gi alle en sjanse, sier Håkon Bogen, fersk standuper og realfagsstudent ved Universitetet i Oslo.

Forrige ukes premiereshow var resultatet av et månedslangt arbeid med skriving, workshops og generell finpussing av materiale.

– Selv om jeg har totalt blackout fra selve opptredenen, føltes det godt å ha andre uerfarnei ryggen før jeg gikk på scenen, sier Julie Egeland, det enestekvinnelige medlemmet i Standupgruppa Blindern.

Vil bli opplyst av vitsene

Norsk standup fikk ikke fast grunn under føttene før begynnelsen av nittitallet, med Reis Deg Komikerklubb i Oslo, men sjangeren var allerede da framtredende i den amerikanske og engelske populærkulturen. Siden den gang har formen økt i popularitet i Norge, men har likevel blitt kritisert for å være vulgær og forutsigbar, med overdreven tyngde på «folkelige» temaer som sex, kjendiser, parforhold og ikke minst: imitasjoner.

Medlemmene i Standupgruppa Blindern mener at potensialet i norsk standup er stort.

– Jeg tror det er utrolig mye i norsk komedie som ikke er gjort. Derfor er det dritbra å kunne opptre for et publikum av intelligente mennesker, som studenter og akademikere. De er faktisk opptatt av å skjønne og bli opplyst av vitsene, ikke bare bli fortalt ting de lett kunne funnet opp selv, sier konferansier og performer Eivind Trædal.

Inviterer morsomme forelesere

Så hva kan studentene gjøre for å lykkes på den Norske standup-scenen? Kjendiskomiker Dag Sørås, som selv har en master i engelsk fra NTNU og to semestre med folkemordfag fra Universitetet i Oslo, mener at det først og fremst går på forståelse.

– At du faktisk vet hva du snakker om, er vesentlig. Skal du kunne vitse om verden rundt oss må du kunne stå på en scene og påpeke andre ting enn at Erna er feit. Det er altfor lettvint, sier Sørås. Og dette ser studentene ut til å ha forstått. Til neste standup-kveld har de planer om å rekruttere ekstra underholdene forelesere til å opptre sammen med dem.

– Vi har noen i tankene, som ofte innleder forelesningene sine hysterisk. Hvorfor kan ikke de underholde oss på kvelder som dette også, spør Trædal.

Sørås mener at et generasjonsskifte i komediekretsene er forestående.

– Vi er for opphengt i imitasjoner og det folkelige begrepet. Det viktigste rådet jeg kan gi de nye rekruttene er rett og slett, ikke vær noe dere ikke er. Om man kommer ut på scenene som en ekte person vil publikum føle at du snakker direkte til dem, og det er tross alt noe av det viktigste med standup.

Fakta

Standupgruppa Blindern:
  • En nyoppstarta undergruppe av Teater Neuf som skal arrangere månedlige standupkvelder på Chateau Neuf.
  • Tilbyr workshops og kurs.
  • Neste forestilling blir 8. april.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Med livet som innsats

Talentfulle musikere har ingen tid å miste. Barrat Due musikkinstitutt tar inn elever før de lærer å gå.

Flere liker ex.phil.

Langt flere studenter er fornøyde med ex.phil enn antatt. Nå vil Studentparlamentet ved UiO revurdere vedtaket om å fjerne bokstavkarakterene.

Hipp som app

Fra enkel mobilfikling til avansert design – nå skal apputvikling inn i høyere utdanning.

Kutter utveksling til Syria

Den arabiske våren har gjort det vanskelig for UiO å sende arabiskstudenter til Midtøsten. Studentene har nå kun Egypt igjen å reise til.

– Et utdanningsromantisk eventyr

Det koster å være fag

Kvitt eller dobbelt

Diplomprosjektene ved Arkitektur- og designhøgskolen er solide visittkort til fremtidige arbeidsgivere. Med mindre du stryker.

Manndom på prøve

Charlotte Ruud Granum måtte tåle mye kjeft før hun fant prostituerte menn som ville snakke om virket sitt.

Filosofien som forsvant

På fredag feires hele Norges Arne Næss’ 100-års-jubileum i Universitetets aula. Men hvor stor betydning har filosofien hans egentlig hatt?

Brutale sannheter

Robin Håset Drager ville ta et oppgjør med det han mente var ensidig voldtektsjournalistikk. Han påviste at norske aviser fokuserer mye mer på etnisk bakgrunn enn tidligere.

Historisk brobygging

Hva kan nevrologi og evolusjonslære bidra med i historiefaget? Ikke så rent lite, skal vi tro Harvard-professor Daniel Smail.


Flere saker fra kultur »

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt