Annonse

Bli med i nordens største studentavis

PROFESSOR INNTAR SCENEN:Drude von der Fehr mener teateret er en naturlig arena for effektiv forskningsformidling.
FOTO: Brian Olguin

Spiller seg selv på scenen:

Professor i Bjørnstjernes sko

– Jeg blir på en måte den akademiske tullingen, sier teateraktuelle Drude von der Fehr.

DOBBELTROLLE: Drude von der Fehr spiller seg selv, professoren og moren Drude, og Klara Sang, lam prestekone og mor, i forestillingen Over Evne III.
FOTO: Brian Olguin

TEATER: – I utgangspunktet hadde jeg ikke noe spesielt forhold til Bjørnstjerne Bjørnson. Men i ettertid har jeg fått mer sans for ham som dramatiker, sier Drude von der Fehr, professor i allmenn litteraturvitenskap ved Universitetet i Oslo.

Hun spiller både seg selv og rollefiguren Klara Sang fra Over Ævne II av Bjørnstjerne Bjørnson i stykket Over Evne III som hadde premiere på Black Box Teater i forrige uke og som spilles fra onsdag til søndag denne uken.

Korrupsjon og religion

Stykket er en form for dokumentarteater der skuespillerne spiller seg selv, med Bjørnsons stykke som bakteppe. I hans originalstykke fra 1895 danner en gruppe industriherrer en motorganisasjon bak lukkede dører for å knuse sine streikende arbeideres opprør og krav. Gjennom dette stilles det spørsmål om hvordan makt blir utøvet utenfor offentligheten. Dette spiller Over Evne III videre på, og tar opp aktuelle temaer som korrupsjon innen næringslivet og trosspørsmål.

– På grensen

Mens von der Fehr står på scenen, forteller hun om teoretiske problemstillinger innenfor litteraturvitenskapen. For henne er det å stå på scenen en helt annen situasjon enn å drive med forskningsformidling.

– Jeg blir på en måte den akademiske tullingen, og det har jeg litt problemer med. Det er vanskelig å finne den rette tonen, hvem jeg skal være. Teateret har en annen måte å kommunisere på enn forskning. For meg er det en helt ny situasjon. Jeg er vant til å henvise til kilder når jeg driver med forskningsformidling, sier von der Fehr.

Skuespillerne har selv vært med å utarbeide manus, gjennom dybdeintervjuer med regissørene, og deres private historie har formet forestillingen. Hun forteller åpenhjertig til publikum om forholdet til sønnen, Marius von der Fehr, som også er med i stykket.

– Det beveger seg helt på grensen av hva som er for privat, og man usetter seg jo for en viss risiko, sier von der Fehr.

Mangler begrepsapparat

Ifølge von der Fehr har samtidsdramatikken som fag lite å tilby studentene. Og hennes akademiske motivasjon med oppsettingen er å utvide begrepsapparatet innenfor samtidsdramatikken.

– Det som kjennetegner teateret i dag, det er at det er mer handlingsrettet og mindre fokus på imitasjonen av en gitt verbaltekst. Dette har vært en tendens siden 60-tallet, sier von der Fehr.

Hun mener at man innenfor akademia mangler et teoretisk begrepsapparat for å arbeide med en slik form for teater.

– Fordi det litterære tekstgrunnlaget har blitt et problem, har jeg i undervisningssammenheng benyttet meg av dramaturgiske tekster fra Nationaltheateret. Det er rett og slett for lite teori å benytte seg av, sier von der Fehr.

Fakta

Black Box Teater:
  • Etablert i 1985.
  • En av Norges viktigste scener for samtidsorientert scenekunst.
  • Over Evne III er skrevet av Pia Maria Roll og Marius Kolbenstvedt i samarbeid med Drude von der Fehr og Finn Iunker, og spilles fram til 31.januar.
Bjørnstjerne Bjørnson (1832 – 1910):
  • Det er Bjørnsonår i år i anledning at det er 100 år siden hans død.
  • Forteller, dramatiker og lyriker, samt en sentral og radikal politiker i sin tid.
  • Mest kjent for å ha skrevet teksten til Norges nasjonalsang bøkene En glad gutt og Synnøve Solbakken.
  • Innledet det realistiske problemdramaet i Norden, med dramaer som Redaktøren, En fallitt og Over Ævne I og II.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Med livet som innsats

Talentfulle musikere har ingen tid å miste. Barrat Due musikkinstitutt tar inn elever før de lærer å gå.

Flere liker ex.phil.

Langt flere studenter er fornøyde med ex.phil enn antatt. Nå vil Studentparlamentet ved UiO revurdere vedtaket om å fjerne bokstavkarakterene.

Hipp som app

Fra enkel mobilfikling til avansert design – nå skal apputvikling inn i høyere utdanning.

Kutter utveksling til Syria

Den arabiske våren har gjort det vanskelig for UiO å sende arabiskstudenter til Midtøsten. Studentene har nå kun Egypt igjen å reise til.

– Et utdanningsromantisk eventyr

Det koster å være fag

Kvitt eller dobbelt

Diplomprosjektene ved Arkitektur- og designhøgskolen er solide visittkort til fremtidige arbeidsgivere. Med mindre du stryker.

Manndom på prøve

Charlotte Ruud Granum måtte tåle mye kjeft før hun fant prostituerte menn som ville snakke om virket sitt.

Filosofien som forsvant

På fredag feires hele Norges Arne Næss’ 100-års-jubileum i Universitetets aula. Men hvor stor betydning har filosofien hans egentlig hatt?

Brutale sannheter

Robin Håset Drager ville ta et oppgjør med det han mente var ensidig voldtektsjournalistikk. Han påviste at norske aviser fokuserer mye mer på etnisk bakgrunn enn tidligere.

Historisk brobygging

Hva kan nevrologi og evolusjonslære bidra med i historiefaget? Ikke så rent lite, skal vi tro Harvard-professor Daniel Smail.


Flere saker fra kultur »

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt