Annonse

annonser i Universitas

ÅRETS FERSKINGER: (F.v.) Eivind Hofstad Evjemo, Helene Guåker og Jo Andreas Sannem har alle kommet seg et stykke opp og fram gjennom debuten i Signaler.

Signaler om nye forfatterstemmer

Debutantantologien Signaler gir forfatterspirer den berømmelige foten innafor.

- Jeg tror faktisk samtlige litteraturstudenter har forfatterdrømmer og skriver et dikt i ny og ne. Debutant Eivind Hofstad Evjemo

Flere av bidragsyterne i Signaler får antatt større litterære prosjekter mens de debuterer i bokform. Jo Andreas Sannem, som studerer litterær oversettelse ved Universitetet i Oslo (UiO), er en av dem. Han sendte inn noen noveller til CappelenDamm, som de likte så godt at de foreslo at tekstene hans kunne bli med i den årlige debutantantologien Signaler, som foreligger i disse dager.

- Det jeg hadde sendt inn var ikke nok til at jeg kunne bli antatt med egen bok. Senere, etter at Signaler var i boks, sendte jeg dem flere noveller, som førte til at novellesamlingen min ble antatt, forteller Sannem.

Siden 1986 har Signaler fungert som en døråpner for nye litterære stemmer.

Også for Sannem er Signaler et springbrett til videre skriving.

- Jeg har prøvd å sende inn tekster til Signaler før, og blitt refusert. Derfor var det gøy å få være med denne gangen. Det gjør at man får en fot innenfor hos CappelenDamm, i tillegg til at også andre forlag leser antologien, sier han.

«Vandrende klisjé»

Også Eivind Hofstad Evjemo er aktuell med en bokutgivelse samtidig som han debuterer med dikt i Signaler. I høst gir han ut romanen Vekk meg hvis jeg sovner, som er første bok ut i CappelenDamms serie «20 under 30», hvor forlaget presenterer unge forfattere som er med på å definere fremtidens litteratur.

- Jeg har jobbet med romanen i tre år, og fikk beskjed om at den var antatt i romjulen i fjor.

- Tanken på at jeg skulle utgi en bok var grov og brutal, så jeg måtte la den synke, sier han.

Evjemo har en bachelorgrad i allmenn litteraturvitenskap fra UiO, og har senere gått på forfatterskolen Litterär Gestaltning i Göteborg. Han mener at man bør trene opp leserblikket for å bli en god forfatter.

- Gjennom studiene fikk jeg en teoretisk ballast som ga meg et annet blikk på litteratur. Jeg tror faktisk samtlige litteraturstudenter har forfatterdrømmer og skriver et dikt i ny og ne. Sånn sett er jeg vel del av en vandrende klisjé, sier han.

Forfattermot

Dan Alexander Andersen, som er redaktør for «20 under 30»-prosjektet, mener mange kanskje har en lavere terskel for å sende inn tekster til Signaler enn de har for å sende inn fullstendige bokmanus.

- Signaler er en fin måte å få testet ut stoffet sitt på. Om man kommer med i antologien blir det en oppmuntring til å skrive videre. Det er en lang liste med Signalerdebutanter som senere har utgitt bok, sier han.

Helene Guåker er bachelorstudent i nordisk litteratur ved Universitetet i Agder. Da hun vant en tekstkonkurranse i det litterære tidsskriftet Stemmer, anbefalte fagjuryen henne å sende inn tekster til et forlag, noe som førte til at hun fikk antatt seks korttekster i Signaler.

- Jeg har gått med forfatterdrømmer i magen hele livet. Det begynte med at jeg skrev dikt om hunden min som femåring. Men jeg har ikke turt å si det høyt. For «man blir jo ikke forfatter», ifølge den gjengse oppfatningen. Men da jeg kom inn på forfatterstudiet i Bø i 2007, fikk jeg en idé til en roman, skrev den i løpet av noen måneder, sendte den inn og fikk gode tilbakemeldinger fra forlaget, forteller hun.

Nå er Guåker inne i en redigeringsprosess med et forlag, og håper at bokutgivelsen vil bli et faktum etter hvert.

- Debuten i Signaler har gitt meg mot til å si høyt at jeg vil bli forfatter, sier hun.

Fakta

Signaler
  • Hver høst utgir Cappelen Damm Signaler, en litterær revy for debutanter.
  • Her tar de inn dikt, noveller, kortprosatekster og lignende av forfattere som ennå ikke har debutert med egen bok. Cirka 15 bidragsytere velges ut.
  • Lars Saabye Christensen startet Signaler i 1986, og redigerte antologien i en tiårsperiode.
  • En rekke forfattere har debutert i Signaler, blant annet Selma Lønning Aarø, Nils-Øivind Haagensen og Pedro Carmona-Alvarez, som nå selv er redaktør for antologien.

En kommentar

Morgan

for en dustete gjeng!

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »