Annonse

annonser i Universitas

Intim studentfestival

UKA på Blindern byr på egenprodusert revy og en rekke konserter, fem temabarer og foredrag - alt på et område på størrelse med et klasserom.

Blindern Studenterhjem har i over et halvt år stått på hodet når dørene åpnes for alle Oslos studenter torsdag 29. januar.

- Til tider har det vært vanskelig å få den berømte kabalen til å gå opp, men det er likevel så morsomt å jobbe mot et felles mål at jeg sliter meg ut med glede, sier legestudent Trym Døviken. Han har fungert som både sponsoransvarlig og PR-sjef, i tillegg til å være skuespiller i Blindernrevyen.

I alt ventes 5000 besøkende til UKA på Blindern Studenterhjem. Med sine 400 kvadratmeter går festivalen gjerne for å være en av Norges mest intime, og kommer i stand takket være iherdig innsats fra 200 frivillige studenter.

- Mange sier at dugnadsånden har forsvunnet, men da synes jeg de skal ta seg en tur hit for å se hva vi har fått til. Her er det fattige studenter som velger hundrevis av dugnadstimer framfor lønnet arbeid, sier UKE-sjef Harald Bull Ragnum.

Fra 29. januar til 8. februar skal det spilles ni revyforestillinger og femten konserter samt settes opp standup-show, improvisasjonsteater og flere foredrag. UKA på Blindern arrangeres i år for fjerde gang, men tradisjonene strekker seg helt tilbake til den første Blindernrevyen i 1932.

Det vil arrangeres egne kvelder for juss- og medisinstudenter, foredrag med krigshelten Gunnar «Kjakan» Sønsteby og konserter med åttitallsgiganten Return og Bjelleklang.

Det hele omkranses av ni forestillinger av revyen Makabaret, som med en form inspirert av 1920-tallets kabaret-tradisjon retter humoristiske spark mot alt fra FrP-koden og norsk jagerflyvalg til Snåsamannen og Gud på Facebook.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »