Annonse

annonser i Universitas

Pensum

Hver uke utfordrer Universitas en student og en vitenskapelig ansatt til å gi tre anbefalinger om hva de mener bør være obligatorisk pensum for alle.

Yvonne Rundberg Savosnick, styreleder for Norsk Jødisk Studentforening

Nettsted: www.sprakrad.no Jeg er i utgangspunktet imot felles pensum for alle, men skal det absolutt være, så får jeg vel bli med på leken. I stedet for ex.phil og ex.fac, hadde jeg heller sett at man trente opp studenters språklige bevissthet. Språkrådets nettside kan være et godt sted å starte.

Bok: Rabbinerens katt av Joann Sfar En morsom, men klok tegneseriebok fra 1930-årenes Algerie. Den norske oversettelsen synes jeg dessverre ikke er like god som originalen, så for dem som kan fransk, anbefaler jeg heller å lese den på originalspråket.

Nettsted: www.document.no Jeg er sjelden enig i alt som kommer frem der, men liker å kikke innom dette nettstedet som setter et kritisk søkelys på norsk presse. Selv har jeg nesten all norsk media langt opp i halsen.

Henrik Placht, lærer ved Fakultet for visuell kunst ved Kunsthøgskolen i Oslo

Bok: Johan uten land av Johan Galtung En viktig og klok rabagast i norsk politikk. Galtung sier det ingen politikere tør å si.

Film: Bad Boys (1983) En av de få filmene med Sean Penn hvor ikke alt går til helvete. Illustrerer ungdommens råskap, og hvor viktig det er å ikke la brutaliteten vinne. Det at den sterkeste avstår fra muligheten til å ta hevn er et fint poeng og en god livsfilosofi.

Musikk: Stone Roses - Stone Roses Jeg vokste opp i heavy metal- og glamrockens glansperiode. Da var det godt å oppdage musikk på siden av populærkulturen. Det er gitaristen i bandet som har malt coveret på cd-en. Gjennom ham oppdaget jeg kunstneren Jackson Pollock, som igjen inspirerte meg til å begynne å male.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »