Pensum
Hver uke utfordrer Universitas en student og en vitenskapelig ansatt til å gi tre anbefalinger om hva de mener bør være obligatorisk pensum for alle.
Geir Ellingsrud, professor i matematikk og rektor ved Universitetet i Oslo
Satire: Dusteforbundes annaler, ved Darwin P. Erlandsen.
Hvis alle hadde en dypere forståelse av dem, ville verden bli et bedre sted å
være.
Bok: Julia Childs, Det gode franske kjøkken.
Det ville føre til en hevning av vår generelle livskvalitet om den var kjent av flere.
Faglitteratur: Howard Eves, Great moments in matehmatics.
Den gir gjennom historiske eksempler en god forståelse av hvordan vår vitenskapelige forståelse av verden har utviklet seg, og hvor sterkt verktøy matematikk i så måte er.
Balder Onarheim, avtroppende leder for studentutvalget ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo
Bok: Robert T. Kiyosaki, Rich Dad, Poor Dad.
En klam og fin amerikansk selvhjelpsbok, med en gjennomgående «die rich or die trying»-holdning. Hvis man klarer å se forbi dette, lærer boken deg et grunnleggende syn på økonomiske systemer og en generell innstilling til penger som jeg tror alle har godt av å kjenne til.
Bok: Edward De Bono, The Use of Lateral Thinking.
En liten lettlest bok som er en av hjørnesteinene i kreativ tenkning. Boken gir en rask, men fantastisk innføring i måten mennesker tenker og hvordan vi bør tenke hvis vi ønsker å komme frem til nye løsninger. Psykologen, legen og altmuligmannen Bono skrev boka i 1967, men den er fortsatt «høyaktuell» ikke bare innenfor kreative yrker, men i livet generelt.
Bok Balder Onarheim, Kokebok for gutta.
Enhver sjanse skal benyttes til egenreklame og alle må vel kunne lage mat? Boka tar deg fra mat-grønnskolling til en tilsynelatende verdensvant kokk.