Annonse

annonser i Universitas

Illustrasjon:Anders Kvammen

Slenger D.D.E. i trynet ditt

Årets STUDiO-band er hippe og folkelige. Men hvor er bandene som ikke er noen av delene?

Det at STUDiO-festivalen valgte å ha et band som D.D.E. som headliner under årets festival viser at de har vært klar over hvor forskjellige studentene ved landets største universitet er. Norges mest kjente og folkelige band kommer garantert til å trekke mye folk til Betong, men når man ser på musikkprogrammet ellers får man følelsen av at D.D.E.-bookingen kommer med en bismak. For blogghypa band som de engelske headlinerne The Whip, svenske Familjen i tillegg til bergenserne i Ungdomskulen, som nok er ganske store for de studentene som er inne i den delen av popkulturen, sannsynligvis totalt ukjente og uinteressante for de fleste studentene.

Å arrangere festival for 30 000 studenter ved et universitet som UiO er sannsynligvis den tøffeste jobben i hele festival-Norge. Universitetet i Oslo har, som alle breddeuniversiteter skal ha, en enormt variert studentmasse når det kommer til studentenes interesser og derav hva de liker og ikke liker av kulturtilbud. At den 27 år gamle masterstudenten i fysikk liker nøyaktig den samme musikken, litteraturen, debatten, eller hva det skulle være, som den ferske 18 år gamle litteraturstudinen er rimelig usannsynlig.

Når STUDiO derfor velger å ta med hele tre band innen det relativt smale spekteret hippe bloggyndlinger, kan bookingen av D.D.E. nærmest ses som at festivalen slenger et folkelig band i trynet på de som ikke vet bedre enn å ikke ha hørt om The Whip og co.

Det er for all del ikke noe negativt i at The Whip, Familjen og Ungdomskulen kommer til STUDiO. Personlig kommer jeg nok til å se dem alle sammen. Men det festivalen mangler er ett eller to middels store band som kan fylle gapet mellom den smale trioen og Norges mest kjente band. Det bør være naturlig for en festival som STUDiO å sikte seg mer inn mot mellomsjiktet enn hva de har gjort i år, og på den måten treffe en større gruppe studenter. Det er mulig at bookingen av Lukas Kasha er ment som et forsøk på dette, men selv om bandet fikk noen runder på Petre for halvannet år siden er de ikke store nok til å fylle gapet alene helt ennå. Hva med for eksempel Ida Maria, Ingrid Olava eller Lukestar? Alle tre turnerer i Norge i sommer, favner bredt og har fått mye spilletid på landets radiokanaler det siste halve året. Dermed burde de være kjent for de aller fleste studentene. Å hyre inn artister som dette har STUDiO og Studentersamfundet råd til, for etter dundrende overskudd de siste årene er lommeboka proppfull og vel så det.

Forhåpentligvis er likevel resten av STUDiO-programmet variert nok til å kunne fange opp de som ikke føler seg spesielt truffet av musikken, med et hav av forskjellige fester, foredrag og debatter. Og uansett er nok STUDiO-festivalens sterkeste kort i år som de andre årene, ølteltet på Frederikkeplassen. Det er ikke til å komme bort fra at alkohol har en sentral plass i studentkulturen, og STUDiO-festivalen gjør med ølteltet rett i å ikke legge skjul på det. Ølteltet blir sannsynligvis stedet der det er mest forskjellige typer folk under festivalen, noe som gjør at den 27 år gamle masterstudenten i fysikk og den ferske 18 år gamle litteraturstudinen kan støte på hverandre, komme i prat og ha det fint. Og det er jo tross alt det festivaler handler om.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »