det skjer
Lørdag invaderes Grünerløkka av tegneserieentusiaster fra hele verden. Andreas Wang koordinerer opplegget.
- Kravet for å komme på trykk i denne spalten er at du tegner deg selv. Er du med?
- Okei? Ja, det går bra.
- Fint. Da spør jeg deg: Tegneserier, seriemord og serieorgasmer har lenge blitt sett på som undergrunnsfenomen. Kan Oslo Comics Expo bidra til å bringe serier som fenomen fram i lyset?
- Tja. Festivalen er absolutt ment å eksponere serier, men i min verden er ikke serier undergrunn. Den kampen er allerede tatt.
- Inneholder festivalen noen spesielle gullkorn du vil trekke frem?
- Jeg håper flere folk vil oppdage Christopher Nielsen, som blant annet skal stille ut flere av originalcoverne til Jokke, og for Tor Ærlig. Eller gis det muligheter for nordmenn til å oppdage verdensstorheter som Warren Ellis. Og ikke minst Stripburger - som er en tegneserie inspirert av bivokskunst.
- På hjemmesidene deres nevnes det at det kan være en noe kaotisk prosess å finne fram i tegneseriemylderet. Hva med å kanonisere noen hovedverk?
- Det har allerede skjedd noen kanoniseringer, blant annet i forbindelse med å velge ut hva som skal oversettes til norsk.
- Hva med å predikere noe om utfallet av festivalen for studenter: Kan fremtidens eksamensform være en tegneserie?
- Hehe. Hvorfor ikke? Det må jo være minst like utfordrende som å skrive nynorskstil. Det bør bli vår neste kampsak!
- Til slutt: Støtter du et opprop om bachelorgrad i tegneseriekunnskap fra 2009?
- Eeeeeeeh. Ja! Jeg bærer gjerne fanen i det første toget.
Fakta
- Hvor: Schous Plass
- Når: 23.-24. mai













