Urbant middelalderlandskap
På Dyvekes bro blandes nå trafikklyder med ekko fra middelalderen.
«Det ligger mye svette, slit og bannskap i disse plankene». - Iselin Vollen Steiro, arkitektstudent.
UTSTILLING: Vårlig solskinn velsignet fredagens åpning av arkitektstudentenes utstilling «Ekko» på Dyvekes bro i Gamlebyen. 25 studenter fra Studio 2 på Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) står bak middelalderpaviljongen, som er arkitektstudentenes semesteroppgave i vår.
En konstruksjon av treplanker, med syv abstraherte middelalderhus, skal nå dekke broen fram til 4. juni. Mange interesserte møtte opp i varmen, blant annet for å få med seg ordfører Fabian Stang og rektor Karl Otto Ellefsens taler.
– Dyveke var, så vidt jeg husker, elskerinnen til Christian 2. Hun var visstnok svært vakker. Denne broen var ikke fullt så vakker før dere kom, sa ordføreren smilende.
– Dette var et dødt sted. Broen bare sto her, og ble ikke brukt til noe. Utstillingen vår gjorde stedet mye varmere, utdyper Inger Therese Møglestue, student på 1. år arkitektur.
– Da vi begynte på prosjektet, fikk vi tildelt denne broen, og kriteriet var at utstillingen skulle handle om middelalderen, forteller hun.
Fordi Dyvekes bro ligger i nærheten av St. Olavs kloster, Middelalderparken og Ladegården, var middelalderen et passende tema.
Lydlige kontraster
På Dyvekes bro preges lydbildet av støy fra jernbane og bilvei. Trehusene på paviljongen er imidlertid fylt med lyder vi assosierer med middelalderen.
– Her kan du høre gregoriansk sang, lyder fra dyre- og folkelivet, festlyder fra gildehuset samt arbeidslyder fra smien, forteller Sissil Gromholt, som har vært lærer for prosjektet med arbeidstittelen «Medieval Highway».
– Tanken er at middelalderlydene skal blande seg med det urbane lydbildet som er her fra før av. Du skal kunne høre «ekko» fra middelalderen inne i byggene, sier Iselin Vollen Steiro, student på 1. år arkitektur.
Selv om det er én gruppe som har designet paviljongen, understreker Steiro at et samlet Studio 2 står bak prosjektet.
– Hele klassen vår skal ha æren for dette. Det ligger mye svette, slit og bannskap i disse plankene, sier hun.
Studio 2 brukte fem uker på å prosjektere, og har holdt på med byggingen på broen i tre uker.
Tre og asfalt
Møglestue mener at det blir skapt en kontrast mellom asfalt og tredekke på broen.
– I middelalderen brukte de tredekke slik vi bruker asfalt i dag. Tredekket gir området på alle måter en ny atmosfære da rommet blir varmere og vennligere. Trelandskapet skaper rom i form av de små husene, som igjen skaper rom mellom seg, fortsetter hun.
Steiro utelukker ikke at utstillingen kan bli stående lengre enn planlagt, til tross for jernbaneverkets bekymring for høyspentfaren.
– Om det skulle dette ned objekter fra broen på togskinnene, kan det bli høyspentfare, sier hun.
Så langt ser det ut til at middelalderpaviljongen står betryggende støtt på broen.