Annonse

annonser i Universitas

Folkelig vold på utstilling

Hva er folkets motsvar til makthavernes voldsmonopol? Eget hærverks-kit, ifølge to av kunstnerne på årets Høstutstilling.

DREVNE UTSTILLERE: Lars Kjemphold (t.v.) og Espen Henningsen bruker blant annet oppblåste thumbnails fra Google bildesøk i sin andre høstutstilling.
FOTO: Brian Olguin

Høstutstillingen er over oss igjen. En frodig blanding av videokunst, lydinstallasjoner, fotografier og hårkuber. Eller, som en estetikkstudine observerte: «Blod, gørr, penis og krig... Det vanlige».

Lars Kjemphol er masterstudent ved Kunsthøgskolen i Oslo, og stiller ut sammen med Espen Henningsen, som var avgangselev i fjor. Henningsen har levd det magre kunstnerlivet i ett år, mens Kjemphol fortsatt er på studielån. Uten at det plager ham nevneverdig.

- Nei, jeg har fortsatt ikke opplevd den glamorøse kunsttilværelsen... Men jeg tror den er dritt kjedelig!

Verdifull eksponering

Dette er likevel andre året på Høstutstillingen for dem begge, noe Henningsen ser ut til å føle en behersket glede over.

- Jeg har jobbet på utstillingen i fire år nå, så den er uansett blitt en del av høsten. Men vi smilte i hvert fall litt ekstra og tok oss en pils, sier han.

Selv om utstillingsvederlaget de får mest er symbolsk, er begge glade for eksponeringen utstillingen medfører. At man blir sett av titusener av mennesker kan fort gi positive utslag for kunstnerkarrieren.

Silketrykk og våpenkasse

På en av de hvite galleriveggene henger silketrykkserien deres med navnet «War is the health of the nation». Vendt mot bildene står en kunstfraktekasse med tittelen «Poor man's warfare kit».

Trykkene er oppblåste thumbnails fra Googles bildesøk, fire pixellerte bilder som gir tydelige krigsassosiasjoner. Innholdet i kassen er jernstenger omarbeidet til våpen, finske utgaver av molotovcocktails, gassmasker og spraybokser.

- Her har vi trykt opp det storpolitiske, og snekret småfolkets motsvar, forklarer Henningsen.

Kjemphol utdyper:

-Det finnes et monopol på fysisk vold som hovedsaklig innehas av makthaverne og dem med mye penger. Derfor har vi laget et billig alternativ som bare koster et par tusen kroner, men gjør massiv skade, sier han.

«Hærverks-kitet», som de kaller det, er resultatet av målrettet research og tanker omkring ting som sosial misnøye og terrorisme.

-Vi oppfordrer ikke til å bruke dette på mennesker, men viser hvor enkelt og lett tilgjengelig det er. Vi ønsker at man skal spørre seg om hva som gjør folk så sinte at de tyr til slike virkemidler, sier Kjemphol.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »