Annonse

annonser i Universitas

Det skjer

Kommunistiske idealer møter vestlig dekadanse når designertrioen Baron von Bulldogs nye kolleksjon vises fram.

- Kjærlighet oppstår mellom en forvirret mann fra Øst-Berlin og en eksilkubansk kvinne i Miami, og mye dårlig smak blandes. Hva i huleste dreier dette seg om?

- Vi vil vise kulturkræsjet mellom gamle kommunistiske verdier, som lever videre side om side med vestens bling-kultur. I Miami kan eksilkubanere bli overveldet av å få vestverden slengt rett i trynet, noe som ikke alltid er så lett å takle. Unge mennesker fascineres av fascistiske tendenser. I herrekolleksjonen har vi forsøkt å gjøre tradisjonelt stygge plagg sexy. Jeg sier ikke at kommunisme i seg selv er en fare, jeg er selv sosialist, men det er romantiseringen av ideologien jeg reagerer på.

- Er visningen i virkeligheten et kamuflert politisk utspill?

- Alle våre visninger har vært politiske. Vi reflekterer over samtidens ideer, og de har ikke nødvendigvis noe med trender å gjøre. Hver dag gjør du et statement gjennom hva du velger å ta på deg. Vi interesserer oss mest for denne siden ved klær.

- Visningen er resultatet av tre forvirrede mennesker som leker med design på en høyst seriøs måte. Er dette dere i et nøtteskall?

- Ja, jeg tror vi kan si at Tina Haagensen, Stian Tjernsmo og jeg er litt eksentriske og gærne. Det gir oss frihet til å samarbeide.

- Hvorfor bør studenter få med seg visningen deres på lørdag?

- Hvorfor ikke? Er man opptatt av mote, er det spesielt verdt å få med seg.

Fakta

HVA: Visning av Baron von Bulldogs nye kolleksjon
HVOR: Nasjonalmuseet for Arkitektur
NÅR: Lørdag 15. september kl. 21.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »