NYTT GALLERI: Kurator Thora Dolven Balken og kunstner Sverre Malling under åpningen. Malling er en av sju kunstnere representert på utstillingen.

Gjør det selv

Avantgarden har fått en ny yngleplass.

Publisert Sist oppdatert

– Om 10 år ønsker vi å kunne si: «Vi var med å skape denne kunstscenen.»

Thora Dolven Balke og Eirin Støen har ambisjonene i orden. Sammen med Ingvild Langgård har de nettopp etablert galleriet Rekord. Det etablerte Kunst-Oslo har fått en ny konkurrent: Dette er kommers-fri sone.

– Det mangler en bred, dynamisk kunstscene i Oslo. Spesielt innenfor det mer eksperimentelle, sier Dolven Balke.

– Vi vil ikke gjøre oss avhengige av å selge kunst. Slik kan vi vise mye større mangfold, fortsetter kollega Støen.

Under åpningen fredag var lokalet i Ebbellsgate stappfullt. Folket tørster etter samtidskunst. Men kunstnerlivet er ikke bare sjampis og kanapeer. Livet etter Kunsthøgskolen (KHiO) er ikke noen lek.

– Etter en kunstutdanning er det ikke bare til å gå rett ut i en fagjobb. Man må ha en «pengejobb» utenom for å kunne drive med kunst, forklarer Dolven Balke, som selv sliter bardisken på Internasjonalen.

For å få opp interessen for samtidskunst ønsker de to kulturgründerne at flere kunststudenter tar grep om utdanningen sin, og bruker den aktivt.

– Hvis man er disiplinert, kan man få mye ut av en kunstutdanning. Det blir hva man selv gjør det til, sier Støen og Dolven Balke. Støen ble uteksaminert fra Kunst- og håndverkskolen (som er en del av KHiO) i 2004, mens Dolven Balke og Langgård ble ferdige på KHiO i vår.

Det handler om nettverk. Kunstutdanningen skaper nettverk kunstnere imellom, noe som er uvurderlig i bransjen.

– Nettverk er ikke noe negativt! Det er viktig å skape nettverk innen en generasjon og på tvers av landegrenser. Det er dette vi prøver å gjøre med Rekord, sier Dolven Balke. Åpningsutstillingen heter In the Mouth of Infinity, og byr på kunstnere fra Sverige, Finland, Storbritannia og Østerrike, foruten Norge.

Fremtiden er imidlertid usikker:

– Veien blir til underveis – vi vil ikke stagnere. Vi prøver oss, så ser vi hva som skjer, konstaterer Støen.

Powered by Labrador CMS