Annonse

annonser i Universitas

Gjør det selv

Avantgarden har fått en ny yngleplass.

NYTT GALLERI: Kurator Thora Dolven Balken og kunstner Sverre Malling under åpningen. Malling er en av sju kunstnere representert på utstillingen.
FOTO: Christine Karijord

- Om 10 år ønsker vi å kunne si: «Vi var med å skape denne kunstscenen.»

Thora Dolven Balke og Eirin Støen har ambisjonene i orden. Sammen med Ingvild Langgård har de nettopp etablert galleriet Rekord. Det etablerte Kunst-Oslo har fått en ny konkurrent: Dette er kommers-fri sone.

- Det mangler en bred, dynamisk kunstscene i Oslo. Spesielt innenfor det mer eksperimentelle, sier Dolven Balke.

- Vi vil ikke gjøre oss avhengige av å selge kunst. Slik kan vi vise mye større mangfold, fortsetter kollega Støen.

Under åpningen fredag var lokalet i Ebbellsgate stappfullt. Folket tørster etter samtidskunst. Men kunstnerlivet er ikke bare sjampis og kanapeer. Livet etter Kunsthøgskolen (KHiO) er ikke noen lek.

- Etter en kunstutdanning er det ikke bare til å gå rett ut i en fagjobb. Man må ha en «pengejobb» utenom for å kunne drive med kunst, forklarer Dolven Balke, som selv sliter bardisken på Internasjonalen.

For å få opp interessen for samtidskunst ønsker de to kulturgründerne at flere kunststudenter tar grep om utdanningen sin, og bruker den aktivt.

- Hvis man er disiplinert, kan man få mye ut av en kunstutdanning. Det blir hva man selv gjør det til, sier Støen og Dolven Balke. Støen ble uteksaminert fra Kunst- og håndverkskolen (som er en del av KHiO) i 2004, mens Dolven Balke og Langgård ble ferdige på KHiO i vår.

Det handler om nettverk. Kunstutdanningen skaper nettverk kunstnere imellom, noe som er uvurderlig i bransjen.

- Nettverk er ikke noe negativt! Det er viktig å skape nettverk innen en generasjon og på tvers av landegrenser. Det er dette vi prøver å gjøre med Rekord, sier Dolven Balke. Åpningsutstillingen heter In the Mouth of Infinity, og byr på kunstnere fra Sverige, Finland, Storbritannia og Østerrike, foruten Norge.

Fremtiden er imidlertid usikker:

- Veien blir til underveis – vi vil ikke stagnere. Vi prøver oss, så ser vi hva som skjer, konstaterer Støen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »