Flere vil søke om støtte
Argument har gjort det enklere for andre studenttidsskrifter å søke penger fra Velferdstinget.
Flere studentpublikasjoner vurderer å søke støtte fra Velferdstinget (VT) etter at Argument i forrige uke fikk 170.000 kroner i støtte. Vanligvis får studentpublikasjoner penger fra Kulturstyret, mens større studentmedier som Radio Nova og Universitas får fra Velferdstinget.
- Så fint at vi kan søke penger fra Velferdstinget! Det høres rimelig ut at hvis et tidsskrift som Argument får penger, så bør vi også få det. Vi er absolutt tverrfaglige, sier kontaktperson for studenttidskriftet Mål og makt, Gudrun Kløve Juuhl.
Døråpner
Også studentpublikasjonene Demo og Samfunnsfilosofisk forum planlegger å sende inn en søknad til neste opptaksrunde, som er i september 2007.
- Jeg har vært interessert i Arguments finansiering tidligere, og vet at de har fått masse penger før. Dette kan være en døråpner, og det blir selvfølgelig aktuelt for oss å søke neste gang. Men det som er interessant, er at det er så store pengesummer å hente for studenttidskrifter i Velferdstinget, og vi gjør jo det vi kan for å bli større og bedre, sier redaktør for Demo, Karin Haugen.
Leder for VT, Øyvind Gjengaar, innrømmer at det kan være lettere for andre tidsskrifter å søke etter at VT bevilget penger til Argument - noe enkelte har reagert på.
- Vi har jo beveget oss inn i en gråsone med Argument, men vi tar alle søkere seriøst, så det er bare å søke. Vi valgte å gi dem støtte denne gangen, men det er ikke sikkert vi gjør det neste gang. Dessuten skal vi revurdere hele det mediepolitiske dokumentet i 2007.
Må kutte
I år søker VT om 10.278.000 kroner fra Studentsamskipnaden i Oslo. Av disse går tre og en halv million til studentmediene og to millioner til Kulturstyret.
Gjengaar tror at dersom flere studenttidsskrifter får støtte fra VT, vil det bli mindre penger til hvert studentmedium.
- Så lenge ikke semesterregistreringa øker, er det jo begrenset hvor mye vi kan gi til de forskjellige postene. Og med dagens rammetilskudd kan flere studentmedier bety at det blir mindre penger fordelt per studentmedium, eller at Velferdstinget må kutte jevnt fra Kulturstyret, studentdemokratier eller drift av Velferdstinget.
Flere vil søke @txt
King Ho Wong • Robin Røkke Johansen (foto)Fakta
Kilde: Mediepolitisk dokument for Velferdstinget i Oslo (MDP)













