Annonse

annonser i Universitas

Profesjonell reklame

Sponsorformidlerne Concept Communication tjener gode penger på å formidle sponsorer til Studentersamfundet og STUDiO-festivalen. Men studentfestivalene i Bergen og Trondheim klarer seg selv.

Norges største årlige studentfestival drives på dugnad. Ledergruppa og frivillige legger ned utallige timer arbeid i festivalen, uten å få en krone igjen. Men i motsetning til andre studentdrevne festivaler er innhentingen av sponsorer og samarbeidspartnere overlatt til et eksternt selskap, mot provisjon.

- Avtalen går ut på at Concept skal hjelpe DNS og STUDiO med å skaffe samarbeidspartnere, sier Øyvind Lium, pr- og markedsansvarlig i DNS. Han vil ikke ut med hvor mye selskapet får for arbeidet.

Skiftet bord

Tidligere styremedlem og pr- og markedsansvarlig i Det Norske Studentersamfund (DNS), Henning Handå, var sentral i gjennomføringen av avtalen, som ble klar i mars 2004. Før den tid gjorde DNS jobben selv. Da avtalen ble inngått, rettet styret en spesiell takk til Handå for arbeidet med avtalen. Året etter ble han selv ansatt som prosjektleder hos Concept, som prosjektleder i Concept Communication og ansvarlig for samarbeidet med DNS og STUDiO.

- På grunn av nedbemanning hos DNS tok Concept kontakt med meg i starten av 2005, sier Handå, som i dag har ansvaret for prosjektet rettet mot ungdom og studenter i selskapet.

- Jeg er trygg på at DNS og STUDiO føler at samarbeidet er godt og lønnsomt, sier han, og gir følgende forklaring på hvorfor styret i 2003 gikk inn for å hente inn en ekstern samarbeidspartner:

- Fordi DNS gang på gang ikke nådde budsjettmålet, og det var behov for å hente inn en seriøs, ekstern aktør.

Nå er fremtredende sponsorer som Chess, Bokkilden, Nordea og Radio 1 alle hentet inn av ham og Concept.

UKA og UKEN selvgående

Lise Alund Skjølås er leder for UKA 07 i Trondheim, og allerede godt i gang med å skaffe samarbeidspartnere til arrangementet neste høst.

- Vi regner med å få på plass hovedsamarbeidspartnere nå snart, sier hun.

- Har dere vurdert å la andre gjøre den jobben?

- Nei, UKA har alltid klart det helt fint på egenhånd.

Også UKEN i Bergen gjør jobben selv, og markedsansvarlig for UKEN 06, Alexander Gundersen, har ikke angret på det.

- Skulle jeg gjort det igjen, ville jeg ikke leid inn ekstern hjelp.

- Hvilke råd kan du gi til STUDiO og DNS?

- Vær profesjonell, og vit hvilket produkt du selger. Profesjonalitet er viktig, men det er også ydmykhet. Vær åpen for og lytt til råd og tilbakemeldinger.

Pernille Mogensen, leder for STUDiO-festivalen, ønsker ikke å uttale seg før ledergruppa har evaluert festivalen, men poengterer at de ikke hadde noe annet alternativ enn å forholde seg til avtalen med Concept.

Avtalen mellom Concept Communication og DNS løper ut neste år, og Øyvind Lium vil ikke kommentere om DNS da vil overta det arbeidet igjen. Han understreker at han er fornøyd med samarbeidet.

4 kommentarer

SamfundsLars

Hva er det med Universitas og det konstante behovet på å fokusere på negative aspekter ved hver eneste sak som skal skrives?

I år har endelig Studentfestilvalen og Studentersamfundet fått den økonomiske tryggheten som trengs for å bygge opp det tiludet studentene i Oslo trenger, så kommer denne saken. Hvorfor i all verden kunne ikke univesitas melde at ""endelig går det så det suser", "kjempeoverskudd for Studentfestivalen" eller en hvilken som helst annnen vinkling en at alt som skjer er feil, bedrøvelig og helt hårreisende?

Kan ikke universitas oppføre seg som det det er, nemlig en lokalavis. Skriv noen gladsaker også, som kanskje gjøre det litt hyggeligere å drive med aktivitetskaping for studentene.

Skjerp dere!

roffer

ja, hvorfor leker dere kritisk presse når alt er så utrolig bra på blindern?! jeg vil smile av nyhetene, ikke bli provosert eller utfordret til å gjøre ting enda bedre! for det kan ikke bli bedre enn det er nå altså! skjerp dere, smil og vær gla som alle oss andre!!!

Kongen

Hyggelig at noen fra Universitas har lyst til å delta i debatten også, roffer. Problemet er vel ikke at man forsøker å gjøre forholdene på Blindern (og ved resten av SiO) bedre - dette ville vært en konstruktiv innfallsvinkel. Problemet er at man gjør det ved å generalisere enkelttilfeller, skandalisere det enhver oppegående person ville se var småfeil, og - verst av alt - gjøre dårlig research. Slik som i saken om språkopplæring for utenlandsstudenter, som kunne tilbakevises av studieavdelingen i en håndvendig. Flaut. Men man skal vel tidlig krøkes, om man god krok skal bli.

roffer

jeg er en altfor blid gutt til å være med i universitas, kongen. jeg smiler og er konstruktiv hele dagen lang, jeg. kunne aldri finne på å skandalisere noe som helst. alt er jo fryd og gammen her ved UiO.

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »