Annonse

annonser i Universitas

På tvers

KRYSSKONSEPT: -- Kunst- og estetikkstudenter har forskjellige måter å tenke om kunst på, sier initiativtager Marie Buskov.
FOTO: Marius Nergård Pettersen

GIR POENG: Det studentinitierte frivillighetsprosjektet er nå tatt inn i både Kunstakademiets og Universitetets læreplaner.
FOTO: Marius Nergård Pettersen

Nå viser Galleri 21:24 og 21:25 resultatet av en fusjon mellom kunstnerspirer og estetikkstudenter.

- Det er mer interessant for Kunstakademiet å samarbeide med Universitetet enn med Kunst- og håndverksskolen. I arbeidslivet kommer vi til å forholde oss mer til dem enn til ballettstudenter, sier initiativtager Marie Buskov, som er bachelorstudent ved Kunstakademiet Oslo.

Etter å ha undret seg over at hun ikke ser mer til estetikkstudenter på utstillingsåpninger og ellers i kunstverdenen, tok hun kontakt med studentutvalgsleder Johanne N. Wernø på estetikkstudiet ved Universitetet i Oslo. Utfallet ble et to måneder langt samarbeidsprosjekt - som i utgangspunktet var frivillig, men som nå tas inn i både Akademiets og Universitetets studieplaner. Begge institusjoner har bidratt med økonomisk støtte; Kunstakademiet til et to dagers seminar, og Universitetet til en bokutgivelse om prosjektet.

- Etter endt utdanning må vi forholde oss til hverandre; mange estetikkstudenter ender opp som kuratorer og kunstkritikere, sier Buskov.

Ifølge henne har studentene forskjellige måter å tenke om kunst på.

- Akademielever tenker mer intuitivt, praktisk og visuelt, og tillater kanskje seg selv mer. Men studenter fra estetikk er ganske modige som tør å publisere tekstene, sier hun, og forklarer at utstillingen består av ti verker og ti tekster, der tekstene er skrevet av estetikkstudentene.

Utstillerne har samarbeidet i par på tvers av institusjonene, og har lagt vekt på rett og slett å snakke sammen. Derfor har presentasjonen fått navnet Dialoger.

- Studenter er i en posisjon hvor vi kan få lov til å prøve ut ting. Det har vært veldig lærerikt å kunne sette ord på hvilke grep jeg gjør når jeg leverer et verk. Dessuten har jeg blitt kjent med ti studenter som er opptatte av samtidskunst, sier Buskov.

Utstillingen er åpen fra torsdag til søndag.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »