Annonse

annonser i Universitas

Radio Nova har brukt 300 000:

Gir opp kaputt redigeringsprogram

Redigerings– og sendingsprogrammet Dalet har skapt mer trøbbel enn glede for Radio Nova. Nå bytter de ut hele systemet.

UBRUKELIG: Etter fire år med ekstraarbeid og utgifter knyttet til redigeringsprogrammet Dalet, kaster Radio Novas dataansvarlig Tore Sjøvaag inn håndkleet.
FOTO: Hanne O. Hvattum

– Vi har hatt problemer med programmet siden det ble kjøpt inn for fire år siden, forteller dataansvarlig i Radio Nova Tore Sjøvaag.

Redigerings– og sendingsprogrammet Dalet kostet rundt 300 000 kroner da det ble kjøpt inn, og har bare virket som det skal i kortere perioder.

– Innslag på radioen stopper plutselig å spille. Det er spesielt ille for oss som ofte sender to timer med repriser, sier Sjøvaag.

Både den norske importøren og supportavdelingen i Paris har forsøkt å rette opp feilen, men uten hell.

– Vi betalte for en oppgradering av systemet som skulle gjøre ting bedre, men gjorde det bare verre. De pengene skal vi prøve å få igjen, sier han.

Flere kokker, mere søl

– Dataprogrammer er beheftet med problemer, og Dalet er ikke et enkelt program. Radio Nova har veldig mange brukere, og det øker sjansen for brukerfeil, sier daglig leder Nina Benum i Benum Siv.ing. AS, som importerer Dalet.

Hun sier at Dalet ved riktig bruk skal kunne ha en levetid på opptil atten år. En eventuell refusjon av Radio Novas utgifter i forbindelse med oppgraderingen, vil hun ikke kommentere før det foreligger en skriftlig reklamasjon.

NRK bytter også

NRK radio bruker også Dalet, mens nyhetsavdelingen bruker systemet Digas. I løpet av et års tid skal hele NRK over på Digas.

– Vi har ikke hatt problemer med selve avviklingen av sendingene, men Dalet–systemet er litt klønete. I tillegg er det mer praktisk med ett system på NRK, sier Marianne Moen i «Verdt å vite»–redaksjonen på NRK.

Hvilket system Radio Nova skal gå over til, er ennå ikke avgjort, men de regner med at det nye systemet er på plass før sommeren.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »