Annonse

annonser i Universitas

Heksejakt på Studentersamfundet

Thorvald Stoltenberg sto sentralt i prosesser mot studenter på 50–tallet, hevdes det i ny bok.

OVERVÅKET: Asbjørn Fossen tar i sin nye bok et oppgjør med prosessene som førte til at han ble overvåket av Politiets overvåkningstjeneste.

I boken Politisk overvåkning av studenter på 1950–tallet redegjør advokat og lokalhistoriker Asbjørn Fossen for hvordan en gruppe studenter bestående av blant annet Thorvald Stoltenberg startet en heksejakt mot medstudenter. Prosessene førte til at blant andre fredsforsker Johan Galtung og Fossen selv havnet i registrene til Politiets overvåkningstjeneste (POT). Lundkommisjonen har innrømmet at Fossen og flere andre har fått begrenset karrieren sin på grunn av studentovervåkningen.

Forbannet

Våren 1954 tar Asbjørn Fossen sin avsluttende eksamen i jus. Han har i studietiden vært ukependler med kone og barn boende på Aurskog, og fullfinansiert studiene ved å jobbe som sjauer og dørvakt på en presseklubb. Han har engasjert seg i studentpolitikken for kommunistpartiet, og jobbet for å «forbedre studiemulighetene for ubemidlet ungdom». 40 år senere får han vite at dette arbeidet med overveiende sannsynlighet har ført til at han har blitt hindret i å få stillinger han er kvalifisert for.

– Jeg ble forbannet da jeg fikk vite hva som hadde skjedd. Jeg hadde jo tenkt at det kunne være et eller annet. Men jeg hadde ikke drømt om at det skulle være så direkte.

Fossen bestemte seg for å dokumentere hva som skjedde på Studentersamfundet på 50–tallet. Resultatet er boken Politisk overvåkning av studenter på 1950–tallet, hvor Fossen hevder å dokumentere at personer som Thorvald Stoltenberg og tidligere ambassadør Per Martin Ølberg uten grunnlag hang ut studenter som farlige kommunister.

Ikke hevn

Når Fossen nå gir ut denne boken på eget forlag, er det først og fremst for at dette ikke skal gå i glemmeboken.

– Jeg er ikke ut etter noen hevn. Men sannheten må frem, dette må dokumenteres for ettertiden.

At POT var tilstede på Studentersamfundet, er tidligere omtalt i blant annet Den hemmelige krigen av Trond Bergh. Fossen har brukt åtte år på å lete videre i dette materialet. I boken har han blant annet brukt uttalelser fra Galtung og andre av de rammede, mappene fra POT og Studentersamfundets protokoll.

I et dokument lagt frem for Studentersamfundet 11. november 1954 ble Fossen, Galtung og flere andre navngitt og beskyldt for å infiltrere studentorganisasjonene med kommunistiske motiver. Dette ble lagt frem for å forsvare et innlegg ni studenter, inkludert Stoltenberg, hadde hatt i dagspressen. På dette møtet var POTs Erik Næss tilstede og laget et ni siders referat. Etter at Fossen og flere til i ettertid har fått innsyn i mappene sine, har de sett at det var dette referatet som førte til at de ble overvåket av POT. Fossen hevder også å kunne dokumentere at APs Håkon Lie var direkte innblandet i dette, og at initiativet i utgangspunktet kom fra AUF.

Får støtte av Galtung

– Asbjørn Fossen har gjort et godt og viktig arbeid ved å dokumentere et svært trist kapittel i norsk studenthistorie, sier Johan Galtung til Universitas.

Han har selv lest boken, og er direkte sitert i den. Han skriver blant annet om COSEC, en internasjonal studentorganisasjon som har vist seg å være støttet av CIA, som Stoltenberg møtte i som leder av Norsk Studentsamband. Om dette sier han i boken at Stoltenberg var «enten utilgivelig uvitende/naiv, eller en dobbeltspiller som fremstiller seg som demokratiets beskytter mot kommunisme og i realiteten er en agent, eller enda verre, en marionett for en brutal supermakts spionasjeorganisasjon.»

Det har ikke lyktes Universitas å få tak i Stoltenberg, og Fossen har heller ikke fått svar på sine henvendelser til ham. I biografien «Thorvalds verden» sier han imidlertid at han står ved innholdet i dokumentet hvor Fossen mener seg og andre uthengt, men at han er deprimert over saken av en annen grunn:

«Det var i stedet det faktum at enkelte grupper følte seg uthengt og forfulgt. Han mislikte at det ble hetsstemning som resultat av alt dette.»

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »