Kanskje kommer presidenten
I Samtidens essaykonkurranse om monarki og republikk foreslår hovedfagsstudent Maria Alnæs tidligere universitetsrektor Lucy Smith som president.
– Kongen kan ikke fungere som et nasjonalt symbol i et demokrati fordi han ikke er demokratisk valgt, mener Alnæs.
Som eneste student og republikaner blant seks prisvinnere fikk hun andreplass i konkurransen med essayet «Rojalistisk utakt – moderne republikk?» som ble skrevet i løpet av tre uker i sommerferien i fjor.
– Det er overraskende at jeg er den eneste som vil ha republikk, og jeg lurer på hvorfor. Jeg er den yngste av vinnerne, og det er jo mange republikanere blant unge folk. De er ofte litt mer åpne for forandringer. Studenter bør være kritiske til det bestående.
Alnæs argumenterer for en tilbaketrukket, upretensiøs lederskikkelse, som velges av Stortinget i kraft av sine meritter, som er språkmektig og kan promovere Norge. Hun mener kongehusets evne til å opptre som representanter for landet ødelegges av at historien om kongehuset blir en såpeopera i underholdningspressen.
– Det er også et gode hvis presidenten ikke må ha bånd til kristendommen. Det åpner for at presidenten kan være for eksempel ateist eller ha indiske foreldre, sier Alnæs.
– Bør være monarkikritiske
Men er studenter mer kritiske til monarkiet enn andre? Det mener leder for studentpartiet De Radikale, Bjørn Niklas Sjøstrøm, at de bør være.
– Uansett hvor folkelige kongefamilien skulle bli, vil de aldri slite med de vanlige standardproblemene som vanlige folk har, de trenger ikke å bekymre seg for pensjon eller bolig, sier Sjøstrøm, som er enig i at monarkiet ikke er en demokratisk instans.
– Kongehuset gjør ingenting som en valgt president ikke kunne gjøre, så jeg skjønner ikke hvorfor vi ikke bare kan kvitte oss med det, sier han.
Mange gode kandidater
Alnæs venter fremdeles på studielån for vårsemesteret. Premien på 20 000 kroner bidrar til å sette mat på bordet mens hun skriver hovedoppgave om middelalderballader.
– Må presidenten holde kjeft om homofili og innvandringspolitikk for å kunne virke samlende for folket?
– Det er en fordel om presidenten holder en lav politisk profil. Presidenten skal jo være landets og grunnlovens representant, og det ville vært unaturlig med en barrikadestormer.
– Du blir utskjelt for å være naiv og at tanken om en president som skal samle hele folket er utopisk. Ser du for deg at Norge faktisk kommer til å bli en republikk?
– Presidenten trenger ikke å være en person som alle elsker, og alle samler seg i enighet rundt, men en valgt person vi respekterer. Vi har nok av modeller å ta av fra landene rundt oss, og jeg synes ikke vi trenger noen endring i det parlamentariske systemet. Jeg er ganske sikker på at Norge en gang i fremtiden kommer til å bli en republikk. Vi har også mange gode kandidater, som for eksempel Eva Joly, Lucy Smith og Fredrik Bull-Hansen.
– Hva med krompen?
– Han vil jeg ikke uttale meg om.