Annonse

annonser i Universitas

Kjempesmell for Universitas

Glemte desember – tapte 350 000

Universitas må på slankekur. Ingen oppdaget at det gikk mot et underskudd på 350 000 kroner i 2002.

SMALE TIDER: Daglig leder Camilla Svendsen Skriung og redaktør Bjørn–Egil Mikalsen i Universitas må belage seg på flere annonser og færre sider etter en budsjettsmell på 350 000.
FOTO: Ivàn Kverme

Fjorårets minustall skyldes fall i annonsemarkedet og et regnskapssystem som ikke avslørte det voksende underskuddet før i desember.

– I november så det ut til at vi skulle gå i pluss. En måned etterpå fortalte tallene fra SiOs regnskap at vi hadde et underskudd, sier daglig leder Camilla Svendsen Skriung.

Årsaken er at Studentsamskipnadens regnskapsprogram ikke tar hensyn til at Universitas ikke kommer ut i desember og sommermånedene, og derfor heller ikke har noen annonseinntekter da. Denne fordelingsnøkkelen visste ikke daglig leder noe om.

– Jeg fikk ingen opplæring da jeg ble ansatt i august, etter at den forrige daglige lederen sluttet på dagen av personlige årsaker.

Skriung mener underskuddet ville ha kommet uansett, på grunn av fallet i annonsemarkedet, men at de hadde oppdaget det tidligere dersom hun hadde visst mer om hva som lå bak regnskapsrapportene fra Samskipnaden.

Styggere og tynnere

Resultatet blir en tynnere avis, færre fargesider og mer annonser.

– Avisen blir mer «stabla og stappa». Informasjonsverdien blir som før, men det blir ikke så slående vakkert, sier redaktør Bjørn–Egil Mikalsen.

Fjorårets underskudd betales av egenkapitalen, som er bygd opp etter flere år med overskudd. Men de fine novembertallene gjorde at avisens styre søkte om mindre støtte fra Samskipnaden til høsten. Kombinasjonen av dette og et fortsatt dårlig annonsemarked gjør at avisen må spare inn cirka en halv million i forhold til det opprinnelige budsjettet for 2003.

Om ikke underskuddet er under kontroll til høsten, mener avisens styreleder at honorarer til fotografer og journalister står i fare. Redaktøren frykter at det vil bety at medarbeiderne må prioritere ekstrajobber og studier foran Universitas.

–Liten økonomikontroll

– En daglig leder som ikke får opplæring og derfor ikke oppdager et underskudd. Er det et tegn på dårlige rutiner?

– Det er et ganske stort budsjett, og de fleste i styret og ledelsen er unge mennesker med liten økonomierfaring. Det er ikke daglig leders skyld at hun ikke fikk opplæring. Det er rart at Samskipnaden ikke har fulgt mer med, men i siste instans er det jo styret som har ansvaret, sier Toril Roberg, som overtok som styreleder ved årsskiftet.

Hun forteller at regnskapsprogrammet er lagt om, og at ledelsen nå har tettere kontakt med økonomiavdelingen i Samskipnaden. Samtidig håper hun at når Universitas i løpet av året blir en selvstendig forening, vil dette gjøre at styret og ledelsen tar mer ansvar.

– Det er helt klart at det tidligere har vært liten økonomikontroll i Universitas, men jeg skjønner at man har jobbet med rutinene nå, sier Torgeir Tofte Jørgensen, leder for Moderat gruppe og medlem av Studentparlamentets arbeidsutvalg.

Men skal Parlamentet være med på å dekke et eventuelt underskudd i år, krever Jørgensen at avisen først viser vilje til å kutte i egne utgifter.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »