Annonse

annonser i Universitas

Byen til Blindern

– Akademikerne må inn i bydebatten, og byen må inn i akademia, mener nystiftede Urbanistisk institutt. For bestyrer Aslak Nore er målet er at UiO i løpet av få år skal utdanne Oslo–vitere.

Ideen ble lansert i forbindelse med Oslo Byforums universitetsnotat i høst, og onsdag 12. februar holdt professor Knut Kjellstadli vårens første forelesning. Samfunnsgeografi–student Aslak Nore, som tidligere har kritisert norske akademikere for ikke å delta i den offentlige bydebatten, er en av initiativtagerne til det nye instituttet, som foreløpig ikke finnes i studiekatalogen.

Utbredt i utlandet

– På norsk er begrepet om det urbane altfor ladet. Vi vil frigjøre urbanismen fra verdikonnotasjonene som ble hengende fast i den på 90–tallet, sier Nore.

Hensikten er altså ikke mer trendforskning på kaffe–latte–kulturen, men derimot å samle historiske, politiske og øvrige faglige diskusjoner som omhandler Oslo på ett sted.

– Profesjonssjåvinismen herjer på UiO, sier Nore, som mener at enkeltfagene er for lite interessert i å samarbeide.

Han etterlyser en tverrfaglig tilnærming til studiet av byen, og viser til at dette er et fagområde det satses på i flere andre land.

By–Bachelor

Bachelorgraden i Oslo–vitenskap må studentene foreløpig vente litt på, for ennå eksisterer instituttet kun symbolsk, selv om initiativet har fått positiv respons fra universitetsledelsen.

– Målet er å opprette instituttet formelt, og etter hvert kunne tilby egne bachelor–program, sier Nore, som vil utdanne byhistorikere, samfunnsgeografer og by–sosiologer.

Han er sikker på at et fullverdig institutt vil bli en realitet.

– Det tverrfaglige fokuset er allerede på vei inn i universitetssystemet med kvalitetsreformen, så dette kommer til å tvinge seg frem.

Fakta

Neste forelesning finner sted onsdag 5.mars, kl 16.15, i auditorium 7 på SV–fakultetet, Erling Dokk Holm foreleser rundt temaet «Forbruk og samfunn».
http://universitas.uio.no/kontakt.shtml" target="_blank"http://universitas.uio.no/kontakt.shtml/a">Annette Orre og Kristian Ridder–Nielsen (foto)

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »