Annonse

annonser i Universitas

Ja takk, begge deler

Såpeopera à la Shakespeare og seriøst om selvmord. Oslo prosjektteater spiller både den gamle klassikeren Cymbelin og urpremieren I livet i en og samme dobbeltforestilling på Chateau Neuf.

Begjær, kjærlighet, sjalusi, maktkamp og hat innenfor det engelske kongehuset – William Shakespeares tragikomiske drama Cymbelin har flere intriger enn selv den mest kompliserte såpeopera.

– Selv om vi har skåret ned antall intriger fra elleve til fire, har Cymbelin nok forviklinger igjen i vår versjon til å more alle såpeelskere, sier skuespiller Christoffer Staib, som skulle vite hva han snakker om etter å ha spilt rollen som den godtroende Bob i NRK–såpen Offshore.

Feiginger

Sammen med de fem andre skuespillerne i Oslo prosjektteater fremfører Staib nå et av de seneste og mest ukjente dramaene til Shakespeare for første gang på en norsk scene siden 1938.

– Vi er kanskje litt feige som velger Cymbelin. Hadde vi satt opp et kjent Shakespeare–stykke ville vi kommet i større konkurranse med institusjonsteatrene. Da hadde vi automatisk blitt sammenliknet med de legendariske Romeo–ene og Hamlet–ene, sier Staib.

Friteatergruppen er likevel ikke feigere enn at de våger å sette opp en moderne versjon av dramaet. De bruker ingen scene, men spiller hele handlingen rett på gulvet mens publikum sitter på stoler i firkant rundt skuespillerne.

– Det tilfører et spennende teateraspekt til stykket. Vi er seks skuespillere som til sammen spiller tolv roller og gjør alle klesskiftene i rasende fart bak skjermbrett på scenen. Dermed blir det et diffust skille mellom hva som er del av forestillingen og hva som er virkeligheten, forteller Staib.

To ting på en gang

Går du på forestillingen til Oslo prosjektteater får du ikke bare sett de unge skuespillernes tolkning av Shakespeare. Cymbelin er nemlig bare første del av dobbeltforestillingen Prosjekt identitet. Det andre stykket heter I livet og er improvisert frem av instruktør Einar Bjørge og skuespillerne i samarbeid.

– Stykket handler om seks mennesker som har til felles at de alle har vært nært knyttet til et menneske som har tatt sitt eget liv. Tilsynelatende står I livet langt unna Shakespeares forviklingskomedie, men stykkene bindes sammen ved at de begge problematiserer identitetsbegrepet, sier instruktør Bjørge.

Mens Cymbelin strengt følger verseformen di–dam–di–dam–di–dei, er truppens eget drama improvisert frem. Ifølge Bjørge gir det dobbeltforestillingen en fin dynamikk. For Christoffer Staib er det også viktig at oppsetningen ikke bare er underholdning, men at den samtidig også setter fokus på selvmord, et av de siste tabuene.

– Selvmord er et heavy, men viktig tema. Det er på tide at folk slutter å lukke øynene for at mange velger å ta sitt eget liv. Nå ligger det mye skyldfølelse og skam knyttet til dette problemet. Samtidig som vi setter fokus på selvmord, prøver vi imidlertid å løfte stykket slik at vi ikke reklamerer for det å ta sitt eget liv, sier Staib.

Oslo prosjektteater viser dobbeltforestillingen Prosjekt identitet som består av William Shakespeares Cymbelin og truppens selvlagde stykke I livet mandag 27. , tirsdag 28. og onsdag 29. november i Lillesalen, Chateau Neuf klokken 19 og 21.

Cymbelin

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »