Tok innbruddstyver på fersken

ØYENVITNE: Bent Johan Mosfjell
FOTO: Ivàn Kverme
Studenten Bent Johan Mosfjell fikk en dramatisk avslutning på romjulen da han plutselig sto ansikt til ansikt med 78 innbruddstyver på Chateau Neuf. Mosfjell arbeidet på Fristuds kontor natt til nyttårsaften, da han hørte lyder fra 4. etasje.
Jeg gikk for å undersøke, og fant 78 ungdommer i ferd med å knuse inventaret, forteller Mosfjell.
Ungdommene ble oppmerksomme på Fristudlederen, og ropte at han skulle stå stille. Mosfjell derimot la på sprang og låste seg inne i et rom, der han fikk varslet Falken og politiet.
Det er ikke fritt for at jeg var litt nervøs, medgir Mosfjell, som måtte vente i 20 minutter før politiet ankom stedet. Da hadde ungdomsgjengen stukket av.
Gjengen hadde tatt seg inn ved å knuse hoveddøren ut mot Friggfeltet, og hadde rukket å gjøre mye skade før de ble oppdaget. Foruten å knuse flere dører ble Radio Nova frastjålet verdifullt reportasjeutstyr, og pengeskrin tilhørende Studentmållaget og Rød Front forsvant. Også kontoret til Thalia teater, som leier på Chateau Neuf, fikk besøk av ungdomsgjengen.
Til tross for at gjengen beveget seg rundt i bygningen, gikk det ingen alarm. Studentersamfundet vil nå vurdere om sikkerheten er god nok.
Dette er et ansvar vi deler med Universitetet, så vi vil ta kontakt med universitetsledelsen med tanke på å få installert et alarmsystem, sier leder av Studentersamfundet Johannes Elgvin.












