Annonse

annonser i Universitas

SAIH misbruker ikke midler

Påstandene om SAIH i forrige ukes Universitas er uriktige og myter, mener kronikkforfatteren.

Eirik Gulseth, leder i SAIH

SAIH misbruker ikke bistandsmidler. SAIHs innsamlede midler blir brukt til bistandsprosjekter, administrasjon og informasjon. Midlene til Tell Him–kampanjen ville ha utgjort 0,04 prosent av det vedtatte informasjonsbudsjettet. Vi ville altså ikke ha brukt penger som skulle ha gått til bistand. SAIH har imidlertid tatt studenters bekymring til etterretning, og trukket støtten til Tell Him–kampanjen. Reaksjonene på vår tilslutning har vist at kampanjens form er for splittende og kontroversiell. Vi lytter til studentpolitikeres bekymring. Deres meninger er viktige for oss. Viktige er også våre grunndokumenter og vårt mandat.

Det har ikke forekommet brudd på SAIHs grunndokumenter. Vi styrer etter retningslinjer som studentrepresentanter har vedtatt. Der står det blant annet at SAIH skal engasjere seg i aktuelle og kontroversielle saker, for å sette utvikling og solidaritet på dagsorden. Vi har handlet i tråd med disse retningslinjene og vårt mandat. Kjernen i debatten den siste uken er valg av politisk sak. En slik debatt er viktig, og vi er glad for at den kommer.

SAIH jobber med tre ting, utdanningsbistand, informasjon og politisk påvirkning. Utdanningsbistand skaper ikke nødvendigvis utvikling alene. God bistand forutsetter mer enn å gi penger fra nord til sør. Like viktig er det å jobbe med de underliggende strukturene og rammebetingelsene som gjør at fattige blir fattigere og rike blir rikere. Dette er dette som er politisk påvirkning. SAIH jobber politisk utenfor den partipolitiske arenaen. Vi har jobbet politisk i over 40 år. Vi var sentrale i motstandskampen mot apartheid, vi har jobbet tett med fredsprisvinnerne fra både Øst–Timor og Burma. Vi skal engasjere oss i vanskelig internasjonale spørsmål også framover.

SAIH lurer ikke studentene. Glenn Hansen, leder i HumAK, påstår at SAIH lurer studentene og at vi skal drive humanitær hjelp. SAIH skal ikke drive humanitær hjelp. Vi jobber med bistand. Under mottoet ”Utdanning for frigjøring” jobber vi med langsiktig støtte til og samarbeid med organisasjoner i det sørlige Afrika og Latin–Amerika. Samarbeidsorganisasjonene våre tilbyr utdanning og opplæring med særlig fokus på hiv/aids, yrkesutdanning, urfolksrettigheter og demokrati. Humanitær hjelp er noe helt annet og er ikke det SAIH skal jobbe med i følge vår formålsparagraf.

SAIH gjør med norske studenters støtte et viktig arbeid for utdanning i sør. Det vil vi gjøre også i framtida.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kronikk

Btw, Praksis!

Bedre praksis for flere er svar på mange utfordringer i utdanningene, skriver Kyrre Lekve.

Det kommer flere innvandrere til Norge. Slapp av.

In the ghetto?

Frivillighet lønner seg

Man skal ikke undervurdere styrken i svake bekjentskap, ei verdien i frivillighetsarbeid, skriver Warsan Ismail.

Å aldri rope ulv

I iveren etter å forsvare egne, og andres, politisk ukorrekte uttalelser, skaper rasistapologetene ly og arena for det genuint rasistiske, skriver Warsan Ismail.

Det politiske prosjektet til Storbritannias jernkvinne må sees i sammenheng med den tiden hun ble statsminister, skriver Ove Vanebo.

Thatcher fortjener nyanser

Krisen gir kunnskapsmuligheter

Gjeldskrisa i Europa har allerede ført til økte skolepenger ved universiteter i flere land. Det kan være både en trussel og mulighet for norske studenter, skriver Kyrre Lekve.

Mens rikdom ikke er noen sikker vei til lykke, fører fattigdom ganske sikkert til større ulykke, skriver Julie Lødrup.

Arven etter Thatcher

Hvis du mener tannlegetjenester er dyre i dag, bare vent og se hvor dyrt det blir når det skal bli billigere, skriver Ove Vanebo.

Dropp subsidiert tannhelse

Det finnes ingen vei utenom. HiOA må bli et universitet.

Uunngåelig universitet


Flere saker fra kronikk »