Annonse

annonser i Universitas

Retrett for guineaorm!

Årets humanitæraksjon av medisinstudentene går til utryddelsen av den fryktede guineaormen.

Annethvert år arrangerer medisinstudentene en innsamlingsaksjon for å støtte et helseprosjekt fjernt fra den norske studie– og sykehushverdagen. Etter tolv år har Medisinstudentenes Humanitæraksjon (MedHum) rukket å bli en viktig tradisjon i Norges fire universitetsbyer.

Forrige uke byttet landets legespirer ut bøker og stetoskop med bøsser og vaffelrøre for å samle mest mulig klingende mynt til humanitæraksjonen. Målet var å samle inn cirka to millioner kroner for å utrydde en forferdelig parasittsykdom: Guineaormen.

Guineaormparasitten smitter mennesker gjennom forurenset drikkevann. Etter å ha drukket parasitten utvikler den seg til en meterlang, spagettitykk orm i kroppen. Når et år er gått vil ormen ut, og den trenger seg da gjennom huden. Dette er en smertefull, ydmykende og skambelagt prosess som tar cirka to måneder. Risikoen for å få infeksjon i såret er stor og mange får varige skader. Ormen som kommer ut er full av nye parasitter som pøses ut dersom den kommer i kontakt med vann. Fordi smertene lindres når kroppsdelen med guineaorm kommer i vann, faller mange for fristelsen til å vasse en tur med ormen. Slik blir nye drikkevannskilder forurenset og mennesker kan igjen få parasitter i seg.

Guineaorm har store konsekvenser utover de rent helsemessige. I månedene ormen kommer ut blir voksne forhindret fra å arbeide, dyrke mat og hente vann og brensel, og barn blir forhindret fra å gå på skolen. De sosiale og økonomiske konsekvensene av sykdommen er derfor store og alvorlige.

Guineaormparasitten har vært et stort samfunns– og helseproblem i mange land, men er nå utryddet i Latin–Amerika, Asia og de fleste land i Afrika. Sudan gjenstår som et problemland med over 80 prosent av dagens tilfeller. En årelang borgerkrig i landet må ta mye av skylden for at Sudan er versting i klassen når det gjelder utyddingsarbeidet. Dette vil medisinstudentene gjøre noe med. Vi samarbeider derfor med Health & Development International (HDI), en liten norsk bistandsorganisasjon som arbeider med å bekjempe utryddbare sykdommer. HDI samarbeider igjen tett med bl.a. Kirkens Nødhjelp og The Carter Center som er fredsprisvinner Jimmy Carter sitt freds– og helsearbeid.

Ideen bak utryddingsprosjektet i Sudan er like god som den er enkel. Best av alt: Den har allerede vist seg å fungere! Fra midlene som er kommet inn under aksjonen skal det lages og distribueres 6000 medisinvesker med utstyr til å behandle alle tilfeller av guineaorm i Sudan. Dersom alle mennesker som har en orm på vei ut av kroppen blir behandlet, unngår man at de smitter nye ved å gå i drikkevannskilder. Hver landsby i Sudan har en lokal, frivillig helsearbeider som tar seg av behandling og oppfølging av pasientene. I tillegg til behandlingsutstyr skal vi supplere lagre av vannfiltre. Ved å filtrere vannet unngår man å få i seg parasitten dersom man henter drikkevann fra en forurenset vannkilde. Disse enkle tiltakene har allerede vist seg effektive i Sudan og skal være med å sette dødsstøtet for guineaorm. Dette vil bli en historisk begivenhet: Bare én gang tidligere i historien er en sykdom blitt utryddet. Det var da kopper ble utryddet i 1979.

Målet med årets MedHum er først og fremst å utrydde guineaorm for slik å hjelpe pasienter i et land langt borte. I den to år lange prosessen fram mot årets aksjon har det også vært inspirerende å vite at vi er med å skrive et lite stykke medisinsk historie. 200 kroner er nok til å behandle alle tilfeller av guineaorm i en sudanesisk landsby. Dette viser at hver lille krone dere medisinstudenter og andre har bidratt med vil gjøre en stor forskjell for menneskene i mottakerlandet. Takk for all hjelp og støtte både til med–medisinstudenter, studenter ellers og andre som har gjort årets aksjon mulig!

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kronikk

Btw, Praksis!

Bedre praksis for flere er svar på mange utfordringer i utdanningene, skriver Kyrre Lekve.

Det kommer flere innvandrere til Norge. Slapp av.

In the ghetto?

Frivillighet lønner seg

Man skal ikke undervurdere styrken i svake bekjentskap, ei verdien i frivillighetsarbeid, skriver Warsan Ismail.

Å aldri rope ulv

I iveren etter å forsvare egne, og andres, politisk ukorrekte uttalelser, skaper rasistapologetene ly og arena for det genuint rasistiske, skriver Warsan Ismail.

Det politiske prosjektet til Storbritannias jernkvinne må sees i sammenheng med den tiden hun ble statsminister, skriver Ove Vanebo.

Thatcher fortjener nyanser

Krisen gir kunnskapsmuligheter

Gjeldskrisa i Europa har allerede ført til økte skolepenger ved universiteter i flere land. Det kan være både en trussel og mulighet for norske studenter, skriver Kyrre Lekve.

Mens rikdom ikke er noen sikker vei til lykke, fører fattigdom ganske sikkert til større ulykke, skriver Julie Lødrup.

Arven etter Thatcher

Hvis du mener tannlegetjenester er dyre i dag, bare vent og se hvor dyrt det blir når det skal bli billigere, skriver Ove Vanebo.

Dropp subsidiert tannhelse

Det finnes ingen vei utenom. HiOA må bli et universitet.

Uunngåelig universitet


Flere saker fra kronikk »