Annonse

annonser i Universitas

Stor, kald og vennlig

Hvorfor angripe halvliter’n vår når den virker så bra?

Det er på tide at avholdsfolk og religiøse viser oss drankere litt mer respekt

Universitetet i Oslo (UiO) og Studentsamskipnaden (SiO) gjennomfører nå en spørreundersøkelse om studenters forhold til alkohol. I den forrige undersøkelsen, fra 1997, mente 53 prosent av de spurte UiO-studentene at det drikkes for mye i studentmiljøet, og 47 prosent ville ha alkoholfrie studenttilbud. Nå trekker Arbeidslivets kompetansesenter for rus og avhengighetsproblematikk (AKAN) frem UiO som eksempel på et sted der man kan ha store rusproblemer uten å bli fanget opp av noen hjelpetiltak, og ting står visst generelt dårlig til.

Men hvor mange av oss trenger egentlig hjelp? Aftenposten slår opp overskriften «Studenter drukner i øl», men de fleste av oss klarer faktisk å holde hodet over ølskorpen. Det males nå et bilde der det ikke skilles mellom det å ta noen pils, og det å ha et skadelig høyt forbruk. Glemmer man at arrangementer med tilhørende alkohol ikke bare er norsk tradisjon, men studenttradisjon?

Da Det Norske Selskab ble stiftet i 1772 var det ikke tale om noen alkoholfrie arrangementer når de norske studentene i København var samlet. Punsjebollen er noe av det første man tenker på i forbindelse med Selskabet, og i århundrene etter har god drikke befestet seg som en viktig del av norsk studentkultur. Våre studentkjellere er brune av øl og minner om gammel fest og moro. Er dette mørke kapitler i studenthistorien?

Naturligvis skal man holde seg innenfor de 21 alkoholenheter i uken (14 for piker) som helsemyndighetene mener er forsvarlig. Like selvfølgelig er det at alkoholisme må bekjempes. Alle er enige i at overdrevent inntak er skadelig, med følger for helse og evnen til å fungere i hverdagen. Men vi må ikke glemme den sosiale rollen våre studentkjellere spiller, eller de positive effektene en god halvliter bringer til et universitet som av altfor mange får stempelet «stort, kaldt og uvennlig».

Ledere av kristne og muslimske organisasjoner mener at bare serveringen alene skremmer bort folk, ifølge Aftenposten. Men det kan da ikke være problematisk å sitte ved siden av en fyr med en halvliter i hånden under en kjellerdebatt? Hvilken religion, mulig å utøve i Norge, stempler deg som synder dersom en jente på raden foran deg sitter med litt rødt i glasset mens du er på studentteater? En kan gjerne ta avstand fra alkohol for egen del, men en skal være varsom med å tvinge egen moral og overbevisning på andre.

Det er på tide at avholdsfolk og religiøse viser oss drankere litt mer respekt, og aksepterer at alkohol er en del av studentkulturen og tradisjonen i norsk akademia. Påstander om at flere ville kommet på eksamensfester dersom de var alkoholfrie, faller på sin egen urimelighet. 53 prosent svarte i 1997 at de ikke ville ha alkoholfri arrangementer, og det vil ikke tjene noen hensikt å tvinge dem av campus for å få noe godt i glasset.

Det blir spennende å se hvilke svar årets undersøkelse gir. Rolf Andersen, avdelingsleder for Studentliv i SiO, uttalte til Aftenposten at alkohol har en for fremtredende rolle ved UiO. Jeg drøfter gjerne problemstillingen. Over en pils.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kommentar

Kreativitet og engasjement skaffer ikke lyttere alene.

Radio Gaga

Studenter som somler må ta ansvaret selv.

Slutt å syt, begynn å yt

Oslostudenter må få mer studiestøtte enn andre.

Ikke rom i herberget

Studentoffentligheten sitter fast

Kraften fra 1982

Kjønnspoeng er en løsning for å få flere menn til å studere psykologi. Men la oss stoppe der.

Forskjellsbehandling for framtida

Taktfullt toneskifte?

Mindre praktikk er ikkje nødvendigvis negativt. Institutt for Musikkvitskap bør halda på eigenarten den har i staden for å ropa om hjelp for å behalda utdanninga av musikarar som ikkje får jobb.

Kommer vi til å savne Tora Aasland mer enn vi tror?

Ministerskifter


Flere saker fra kommentar »