Annonse

annonser i Universitas

Inntakskrav mot oversvømmelse

Universitetet må være føre var og hindre at økt arbeidsledighet fører til at HF og SV igjen oversvømmes.

Illustrasjon: Bjarne Henning Kvåle

Forrige helg vedtok Studentparlamentet å åpne for inntakskrav ved fag med kapasitetsproblemer. Etter lang tids diskusjon er Parlamentet, nå med en sterk Moderat gruppe, på rett spor. Ifølge Aetat har ikke utsiktene på arbeidsmarkedet vært verre siden 1987. Et av grepene politikerne tok for å motvirke ledigheten ved forrige krise var å sluse arbeidsledig ungdom inn på universitetene, spesielt til de billige fagene ved Historisk–filosofisk– (HF) og Samfunnsvitenskapelig (SV) fakultet. I 1995 åpnet Stortinget de frie fakultetene – HF, SV og Mat.nat. (Matematisk–naturvitenskapelig) ved universitetene uten å sikre tilstrekkelig med bevilgninger, og kapasiteten ble sprengt. Hva kommer politikerne til å gjøre når ledigheten blant unge igjen øker? Kommer de nok en gang til å sende dem til universitetene?

Til høsten kommer utdanningsreformen. Dens kjerne er økt kontakt mellom lærer og student. Hvis studenttallet økes, kan hele reformen bryte sammen. Riktignok skal universitetene nå få betalt per student, og vil derfor få mer bevilgninger hvis studenttallet øker. Men disse pengene hindrer ikke at det vil bli underskudd på lesesalsplasser og seminarrom, og at professorene vil få for lite tid sammen med studentene, siden det vil ta år å bygge ut kapasiteten på disse områdene. Universitetene bestemmer nå selv hvor mange studenter de tar opp. Når situasjonen på arbeidsmarkedet blir presset, er det viktig ikke å la seg friste eller presse av politikere til å ta opp ekstra mange HF– og SV–studenter for å hjelpe på situasjonen på arbeidsmarkedet. Dette må bare gjøres i den grad det ikke fører til dårligere studieforhold for de som allerede studerer ved Universitetet.

Floskelen «lik rett til utdanning» må ikke bli en trylleformel som gjør at HF og SV på ny oversvømmes og at utdanningsreformen havarerer. Hvis man med «lik rett til utdanning» mener at alle med studiekompetanse skal få studere det de vil, er jo denne «retten» allerede brutt. Profesjonsstudiene og flere andre fag har jo allerede innført opptakskrav. Hvorfor skulle det være en menneskerett å studere akkurat det faget man vil ved HF? På den annen side er det ikke noe mål i seg selv å hindre folk i å studere ved Universitetet, så lenge studiekvaliteten ikke forringes.

Det er derfor nødvendig med en utdyping og presisering av Studentparlamentets vedtak, for å hindre at det kan tolkes som en lukking av Universitetet som helhet. Det er viktig å skape en klar front mot krefter som kan tenkes å ville bruke Universitetet som sovepute for Aetat. La oss håpe at politikerne og Universitetsstyret også følger opp, og ikke gjentar feil fra tidligere tider.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kommentar

Kreativitet og engasjement skaffer ikke lyttere alene.

Radio Gaga

Studenter som somler må ta ansvaret selv.

Slutt å syt, begynn å yt

Oslostudenter må få mer studiestøtte enn andre.

Ikke rom i herberget

Studentoffentligheten sitter fast

Kraften fra 1982

Kjønnspoeng er en løsning for å få flere menn til å studere psykologi. Men la oss stoppe der.

Forskjellsbehandling for framtida

Taktfullt toneskifte?

Mindre praktikk er ikkje nødvendigvis negativt. Institutt for Musikkvitskap bør halda på eigenarten den har i staden for å ropa om hjelp for å behalda utdanninga av musikarar som ikkje får jobb.

Kommer vi til å savne Tora Aasland mer enn vi tror?

Ministerskifter


Flere saker fra kommentar »