Motedirektiver
«Kle deg i rødt» eller «Kle deg i grønt». Motebladforsidene dirigerer etter siste mote. - Gammeldags, mener moteskribent i Dagsavisen, Sissel Hoffengh.
-Vi vil jo gjerne inspirere, fremfor å diktere folk da, ler Marielle Weddegjerde, vikarierende moteredaktør i Tique. Weddegjerde har jobbet som stylist og motejournalist siden 1996 og kjenner bransjen godt.
- Jeg tror leseren ønsker å få informasjon om hva som skjer i trendbildet på en enkel, lettfattelig måte. Det er viktig at man i teksten kommer til poenget fort, så ingen faller av lasset. Det er jo ikke alle av våre lesere som er moteeksperter, sier Weddegjerde.
- Men hovedsaken er at folk kan sette sammen elementer fra moten som de vil. Det er et uendelig hav av trender hver sesong.
Tique skal være et moteblad. Utfordringen er å rendyrke dette og selge godt.
- Vi vil være tro mot konseptet og treffe de som er genuint interessert. Leserne våre kan ofte være opptatt av andre ting enn de som markedsfører seg i bladet, men vi må tenke på begge faktorer.
Moteredaktøren er åpen på at annonsører og eiere er sentrale i forhold til innhold og utforming i motebladene.
- Selvsagt er vi avhengige av annonsørene våre. Det gjelder for de fleste som skriver produktbasert journalistikk. Det er lite rom for kritikk, slår Weddegjerde fast.
- Men vi omtaler det vi liker, og er veldig bevisste på hva vi utelater.
I Norge finnes det ingen utdannelse innenfor motejournalistikk. Ofte har motejournalistene bakgrunn som designer eller stylist, og lite erfaring fra skribentvirksomhet. Sissel Hoffengh er journalist i Dagsavisen. Selv om hun skriver mye om mote, vil hun ikke kalle seg motejournalist. Også hun har bakgrunn som designer, og savner de faglig sterke motejournalistene.
- Mange slenger om seg med begreper de ikke har greie på, dessverre, sier hun.
Selv forsøker Hoffengh å skrive om mote fra et sosiologisk perspektiv, gjerne kritisk og spissformulert.
- Jeg mener at det ikke er farlig å ha en mening også når man skriver om mote. Men jeg jobber heldigvis ikke i et magasin som er kontrollert av store internasjonale eiere der man ikke får lov til å være kritisk, sier Hoffengh, og fortsetter:
- Selv om man skriver om produkter betyr ikke det at man skal være bevisstløs eller hemningsløst oppfordre folk til kjøp. En musikkanmelder ville aldri ha skrevet «I år skal du høre på Rolling Stones». Slik motejournalistikken er i dag, føles den veldig gammeldags. Som fra den tiden da motesaker var rene diktat og folk faktisk fulgte dem.
Hoffengh ler og fortsetter kraftsalvene:
- Språket i motesaker kan med hell bli litt mer spenstig. Språket er ofte lite utviklet og fullt av klisjeer. Jeg sier ikke at mote er det viktigste i verden, men at det dog er mange aspekter her: industrien, referanser, identitet… Slik det er i dag fremstår motebladene som rene kataloger, skrevet for å gi leserne noe å koble av til og kose seg med. Det kan være vel og bra det, men jeg mener at man undervurderer leseren hvis man tror at det er det eneste de vil ha.
- Vel, her er det rom for forbedring, erkjenner Weddegjerde i Tique.
- Når det er sagt, så har Norge flere særs gode motejournalister som er flinke til å trekke paralleller til historien og samfunnet ellers. Og man må huske på at vi tolker og formidler mye fra fransk og engelsk, hvor de har flere ord for å beskrive mote. En annen ting er at jeg skulle ønske flere dyktige skribenter søkte seg til oss, at flere nettopp anerkjenner mote som en viktig arena og kunstform, sier Weddegjerde.
Takk til Face Oslo (Pilestredet 7) for lån av lokale
Camillas Collektion
Vår selvoppnevnte kles-og moteekspert kommer i hvert Magasin med råd og vink, inspirerer og utfordrer, drar frem glemte skatter og slår et slag for klærne du skaffer deg billig eller gratis. Camilla har som mål å gi deg en blanding av husmortips og glamorøse trendspådommer.
Tekst: Camilla Svendsen Skriung • Foto: Anne Ogundipe • Modeller: Mari Bredeli Stensen og Eirin KongshaugFakta
- Skoler:
I Norge finnes det altså ingen utdannelse til motejournalist, men sjekk her: - Magasiner:
- Avis:
- Blogger:
Camillas Collektion
Den lille sorte - 2008-05-28Barnerov - 2008-04-16
Campusmote - 2008-03-05
Prosjekt julebord - 2007-12-05
Solhilsen med stil - 2007-10-31
Tøyer strikken - 2007-10-03
Forførende kostymekunst - 2007-09-05
Frodige skofrukter - 2007-05-30
Det spirer - 2007-03-07
De vet hva som kommer - 2007-02-07
22 saker...













