Arkivet - 2009-04-22

nett

NSU og StL slåes sammen

- Studentene har fått styrket sin posisjon i samfunnet, sier NSU-leder Ingvild Reymert etter at det i går ble kjent at NSU og StL blir én.

I går kveld ble det klart at studentorganisasjonene Norsk Studentunion (NSU) og Studentenes Landsforbund (StL) slås sammen til én stor organisasjon, etter at StL landsmøtet i Tønsberg enstemmig vedtok sammenslåin... 2009-04-24

nett

Zenith får nytt liv

Kringsjå-kafeen Zenith som ble stengt i fjor etter flere år med underskudd åpnes igjen til høsten etter massivt press fra beboerne.

Årlige underskudd på flere hundretusen var årsaken til at SiO i fjor bestemte seg for å legge ned driften av studentkaféen Zenith på Kringsjå studentby. Nedleggingen skaptesterke reaksjoner hos beboerne, og gjorde at flere av disse gikk sammen og dannet aksjonsgruppen Save Zenith. Samtidig gikk en av kafeens tidligere ansatte, Jan Erik Skretteberg, ut i U... 2009-04-23

nyhet

Nåløyet blir trangere

Den store økningen i antallet søkere til høyere utdanning gjør det svært vanskelig å komme inn på prestisjestudier til høsten, dersom ikke Regjeringen legger mer penger på bordet.

Dårligere arbeidsmarked og økt størrelse på årskull er sannsynlige årsaker til den største økningen i søkertallene til høyere utdanning i Norge siden 1996. Dermed blir det... 2009-04-22

nyhet

Søkte om bokskap:

Fikk personnummer stjålet

Personnumre til 207 studenter har blitt lastet ned til en maskin i Asia etter en teknisk glipp fra Universitetet i Oslo. Nå risikerer de identitetstyveri livet ut.

Tohundreogsju studenter ved Teologisk fakultet står i fare for å få identiteten sin stjålet etter at personnumrene ved en feil ble liggende tilgjengelig på internett. Dette føyer seg inn i en lang rekke personverntabber ved Universitetet i Oslo (UiO), og denne gangen kan Universitetets senter for informasjonsteknologi (USIT)... 2009-04-22

kultur

Aksjon!

Bamsesykehus, fiktive rettssaker, fest og fotball er blant virkemidlene når framtidens leger, advokater og psykologer skraper sammen millioner til humanitære formål. Men ikke alle drar inn like mye.

Denne uka starter opptrappingen til Medisinstudentenes humanitæraksjon (Medhum), en innsamlingsaksjon som arrangeres annenhver høst. På fredag arrangere... 2009-04-22

kultur

Inn i Tsjekhovs verden

Studenter ved Kunsthøgskolen i Oslo er både regissører og skuespillere når utdrag fra mester Tsjekhov settes opp. – Drit vanskelig materiale, mener Espen Klouman Høiner.

På torsdag er det premiere på tre utdrag fra Anton Tsjekhovs stykker Frieri, Onkel Vanja og Ivanov på fakultetet for scenekunst ved Kunsthøgskolen i Oslo (KHiO... 2009-04-22

kultur

Trash-opera

Trash-estetikk, klimakrise og kjærlighet er sentrale temaer når Det Åpne Teater setter opp sin første samtidsopera, som er spesielt rettet mot ungdom.

Professor Brøyteplog sender to aspiranter til Nordpolen for å redde verden fra global nedsmelting. Underveis på ferden oppstår imidlertid uventede ting, og det ser stygt ut for jordklodens fremtid.
... 2009-04-22

nyhet

Vil innføre kvinnesubsidier

Regjeringen ønsker å gi premie til universitetene hver gang de ansetter en kvinne som realfagsprofessor. – Ren diskriminering, mener Fremskrittspartiet.

I den kommende stortingsmeldingen om forskning, vil Regjeringen foreslå å subsidiere hver ansettelse av en kvinne i en høyere vitenskapelig realfagsstillling med «en viss sum midler». Kunnskapsdepartementet (KD) vil foreløpig ikke si noe om hvor mye penger en kvinneansettelse vil utløse.

- Vi håper og tror at dette vil ha ef... 2009-04-22

nyhet

Varsler studentboligkrise

Tall fra Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) gir grunn til bekymring for studenter som er avhengige av SiOs studentboliger ved oppstart på høstsemesteret.

Antallet ledige SiO-studentboliger har falt drastisk siden samme tid i fjor, viser tall fra SiO. For to år siden var det fire ganger så mange ledige boliger som nå, og dermed ligger det an til rekord... 2009-04-22

nyhet

Mindre til innkjøp, mer til seminarer

15 millioner skal tas fra innkjøpsbudsjettet og brukes på seminarundervisning, lover påtroppende rektor Ole Petter Ottersen.

På tampen av rektorvalgkampen ved Universitetet i Oslo (UiO) lovte Ole Petter Ottersen 15 millioner kroner ekstra til seminarundervisning.

- Det står jeg selvsagt fast ved. Vi har beregningene klare, og vet at det e... 2009-04-22

nyhet

Ingen tårer for direktørens avgang

Direktør Erling Wist ved Kunsthøgskolen i Oslo går av etter seks år. - Sunt for skolen at han slutter, sier studenter.

Erling Wist har som direktør for Kunsthøgskolen i Oslo blitt utsatt for kritikk en rekke ganger. Størst var misnøyen i forbindelse med det store budsjettunderskuddet i fjor vår, da scenekunstutdanningene måtte ta mange av nedskjæringene, og både studenter og profesjonelle skuespillere krevde hans avgang. Blant de hardeste kritikerne var skuespillerstudent Herman Bernho... 2009-04-22

nyhet

Frir til Studentenes Landsforbund

Norsk Studentunion vil bli eitt med Studentenes Landsforbund, men samanslåing tyder ikkje nødvendigvis større politisk gjennomslagskraft, meiner Tora Aasland.

Under Norsk Studentunion (NSU) sitt landstingsmøte laurdag fekk ein det endelege ja-vedtaket med 74 mot åtte stemmer for samanslåing. Ingvild Reymert, avtrappande leiar i NSU, meiner at... 2009-04-22

nyhet

6 av 93 000 ville ha toppverv

Det er ikkje attraktivt å vera tillitsvalt i Norsk Studentunion. Da årets landsmøte starta, var det framleis etterlyst kandidatar til arbeidsutvalet.

Berre tre av dei fem fulltidsverva i NSU sitt arbeidsutval hadde kandidatar da landsmøtet vart satt førre fredag. Kandidatane til høvesvis internasjonalt og fagpolitisk ansvarleg var ikkje klare før la... 2009-04-22

nyhet

Beholder rektorkontoret

Ingen vil utfordre sittende rektor ved Norges idrettshøgskole. Dermed får Sigmund Loland etter all sannsynlighet beholde rektorstolen i fire år til.

Valgkomiteen på Norges idrettshøgskole (NIH) har ikke klart å fremme andre kandidater enn sittende rektor til det kommende rektorvalget.

- Det er først og fremst fordi den sittende rektor stiller til valg. Vi har forhørt oss både blant studenter og ansatte, men ingen ønsker å ta over for Loland, sier Johanne Støren Stokke, stude... 2009-04-22

nyhet

Go green!

Liberal liste tror at miljø på pensum i alle fag vil bringe flere internasjonale studenter til universitetet.

- Alle studenter vil gå på et universitet som tar miljøet på alvor. Vi er sikre på at en sterkere miljøprofil vil tiltrekke seg flere internasjonale studenter, sier Jomar Talsnes Heggdal, leder for Liberal liste.

- Det viser at vi på UiO bryr oss om omgivelsene og er opptatt av det som betyr noe.

Liberal Liste har miljøspørsmålet som sin fremste kampsak når de stiller til studentparlamentsvalg. De håper å få inkludert miljøaspektet ved alle studieløp på universitetet.

- For eksempel bør en legestudent lære om hvordan miljøet påvirker kroppen, mens en lingvistikkstudent bør få undervisning om hvordan man omtaler miljøaspe... 2009-04-22

nyhet

Sogntomta til studentene!

- Studenparlamentet (SP) er for usynlige, vi må sette saker på dagsordenen, også utenfor universitetet, hevder Thomas Tallaksen fra Venstrealliansen.

Etter en studentparlamentdebatt på Frederikkeplassen, med 20-30 studentpolitikere som tilskuere, arrangerte Venstrealliansen tirsdag en aksjon for å få Oslo kommune til å selge Sogntomta ti... 2009-04-22

nyhet

Liberale studentar kritiserer Venstre

Liberale studentpolitikarane reagerer på at moderpartiet Venstre enno ikkje har gått inn for elleve månaders studiestønad.

«Kunnskap er nøkkelen til individuell frigjøring, sosial mobilitet og samfunnsmessig framgang», sa Venstre-leiar Lars Sponheim for eit år sidan. Pengane for å finansiere å leve medan ein tileignar seg denne kunnskapen, kan studentane likevel sjå langt etter, skal ein tru Venstres utkast til partiprogram.

Etter at Kristelig Folkeparti, Høgre, Sosialistisk Venstreparti, Arbeiderpartiet og Senterpartiet har gått inn for elleve månader med utbetalingar frå Lånekassa til studentane, er det berre Venstre og Framstegspartiet som ikkje har vedteke auka stønad. No fryktar Daniel Heggeli-Rugaas, Erling G. Hillestad og Jomar Talsnes ... 2009-04-22

studietid

FN på lavt nivå

I helgen var det opp til 64 studenter å avgjøre om Sudans president skal straffes for folkemord.

Pensumbøkene byttes ut med dress og sakspapirer når FN-sambandet inviterer til rollespill. Millioner skriker etter mat og medisiner i Sudan, men president al-Bashir har kastet alle hjelpeorganisasjonene ut av landet. Det er opp til studentene å løse prob... 2009-04-22

kultur

Pensum

Hver uke utfordrer Universitas en student og en vitenskapelig ansatt til å gi tre anbefalinger om hva de mener bør være obligatorisk pensum for alle.

Hilde Skjerve, rektor ved Akupunkturhøgskolen (AKHS)Bok: Ville svaner av Jung Chang. En gripende og fantastisk fortelling om tre generasjoner kvinner i det moderne Kina. Ikke minst får vi... 2009-04-22

anmeldelser

Angriper vulgærkapitalismen

Erik S. Reinert Spontant kaos – økonomi i en ulvetid

Vi er midt i en økonomisk krise, og den spontane orden er byttet ut med kaos. Reinert gir oss innblikk i ulvetiden som har ført oss hit.

Erik S. Reinert fikk med sin forrige bok æren for å ha spådd finanskrisen ett år før den slo inn for fullt, og boka var visstnok Bill Clintons sengelektyre da den kom. Med Spontant kaos – økonomi i en ulvetid tar Reinert et oppgjør med den nyklassiske oppfatningen av økonomifaget, som i følge han har rådet siden Berlinmurens fall. Den utstrakte... 2009-04-22

anmeldelser

FORDI DU FORTJENER DET

The Society of Poor Academics Du fortjener bedre enn Eivind Kirkeby

Hvordan står det til med akademikerne? Fattige, dårlige, eller synd på? Eivind Kirkeby har tatt opp 40 korte sanger på dårlig utstyr hos venner og under pulter og gitt ut en 70-minutters hjemmebrent.

Åtte førtideler er coverlåter fra cred-band som The Magnetic Fields, The Decemberists og Mountain Goats - som på sitt beste er underholdend... 2009-04-22

anmeldelser

JO, DET GJØR DE

Accidents never happen Accidents never happen

"Fett!" tenker du i etterkant. Men først at dette er et OK band som spiller greit skurt musikk. Helt til du har hørt dem for andre gang. Da oppstår nemlig noe magisk. Før du vet ordet av det, så vips: Tenning. Elektrisk sådan. Med myndig kraft brer Magne Mostues stemme seg fra vegg til vegg. Tankene vandrer kanskje av gårde helt til Joy Division og... 2009-04-22

anmeldelser

BEAT IT

Miss Harmonica Champagne, caviar and me!

Jeg liker folk som er uredde, litt frekke og entusiastiske. Ekstra mye hvis det er jenter. Det føles urbant, kontemporært og utagerende å danse og lytte til The Knife, M.I.A., Robin og Annie. Også gjør de ting sjøl, tar kontroll, med søte, bedragerske stemmer som synger om å være kåte, om å danse, om å være slem mot gutter og lager nye dansbare lyd... 2009-04-22

anmeldelser

HIPPERE ENN BRA

Gustaf no. 2 Audun Mortensen (red)

Steike, så hipt det virker, dette indietidsskriftet som fire ganger i året skal gi ut kortprosa og lyrikk signert nye, ukjente penner. Undergrunnslitteratur som dette vil garantert digges av hipsterfolk med Smuglesning på startsida, som har lyst til å jobbe frivillig på Flamme forlag. Litt som meg sjøl.

Ja, jeg digga tidsskriftet før jeg leste det, takket være titler som «The top 10 songs in the son’s iTunes before the son deleted the hard drive and buried the computer in t... 2009-04-22

anmeldelser

MOT NORMALT

Hanne Hukkelberg Blood From a Stone

Et pressende spørsmål lyder som følger: Har Norge mistet en av sine mest innovative og særegne artister? Det har nemlig skjedd noe med Hanne Hukkelberg ved utgivelsen av Blood From a Stone. (Til de som kjenner ansiktet: har hun ikke forandret seg rent utseendemessig også? (Beklager digresjonen)). Spørsmålet er ikke nødvendigvis negativt lade... 2009-04-22

kommentar

Ditt sterkaste kort

Kutta vil koma til eit institutt nær deg. Stem!

Studentparlamentsvalet er her på nytt. Skrikande plakatar og glorete politikarspirer lyser mot deg frå morgon til kveld, og studentpressa har i vekevis servert metervis med maktkåte svinepelsar og dampande valflesk. Truleg er du mektig lei av dei alle for lenge sidan. I denne kommentaren blir du likeve... 2009-04-22

kronikk

Skrekkscener bak kulissene

Norske studenter bør vise tamiler den samme solidariteten de viste palestinerne under Gaza-konflikten, mener kronikkforfatteren.

SIVASANGEETHA SIVAGNANASUNDARAM, leder av Tamilsk Student Union (UiO)

Borgerkrigen på Sri Lanka er i dag kommet i den siste fasen, ifølge myndighetene på øya. De hevder å ha nedkjempet Tamiltigrene (LTTE), so... 2009-04-22

leder

Leder

Betaler for kvinnerRegjeringen utviser kreativitet når de går inn for en ordning der universitetene får penger for å ansette kvinner. Dette krumspringet rundt ESA-dom og lovverk foreslås i den kommende forskningsmeldingen som legges fram om kort tid. Tidligere har Norge fått smekk av ESA-domstolen fordi man har forsøkt å innføre øremerking av vitenskaplige stillinger til kvinner. For å finne en annen måte å kunne legge penger i tiltak for å øke kvinneandelen innen mannsdominerte forskningsfelt, har de altså landet på en etterbetalingsordning.

Det er et paradoksalt tiltak. Det prinsipielle aspektet er ikke noe bedre innen denne ordningen enn den som ble avvist i ESA-domstolen. Kvinner som blir ansatt blir pengekyr for underfinansierte institusjoner. ... 2009-04-22

leserbrev

Delte meninger om turnus

Som det fremgår av Universitas den 1. april, er flere studenter ved Det medisinske fakultet kritiske til det foreløpige turnusforslaget fra Legeforeningen. Forslaget innebærer blant annet å redusere den totale turnustiden fra 18 til 12 måneder ved å beholde allmennpraksisen på seks måneder, men å redusere sykehustjenesten med det samme. Slik gis turnuskandidatene større valgfrihet, da man har flere spesialiteter å velge mellom i perioden med akuttmedisin på sykehus. Resultatet blir en langt mer heterogen gruppe ferdigutdannede leger med ulikt erfaringsgrunnlag. Ordningen vil imøtegå to store utfordringer Legeforeningen søker å løse: turnuskøen reduseres, og det legges til rette for at flere leger fullfører spesialisering. Studentenes skepsis bunner i hvorvidt ... 2009-04-22

leserbrev

Kast de blå!

Det siste året har høyresiden i Studentparlamentet (SP) sittet med makten. Med tre fra fakultetslistene og to fra Liberal liste har vi hatt et arbeidsutvalg med bare folk fra høyresiden. Det ble ikke bedre da Ingvild Brox Kielland fra SV-lista midt i perioden meldte overgang til Blå liste. Det er denne gjengen som har sittet stille mens det har blitt kuttet i undervisningen, og som stemte for universitetets nedprioritering av bachelorgraden. Med så slett innsats er det neppe tilfeldig at årets arbeidsutvalg har vært et av de mest usynlige.

Fakultetslistene har valgt side i «den politiske krangelen». De vil ha høyresidens politikk for et mer ekskluderende universitet for rike, hvite, heteroseksuelle menn. Venstrealliansen ønsker å kjempe for et unive... 2009-04-22

leserbrev

Har krav på godt miljø

Studentpolitiker Jomar Talsnes Heggdal (Liberal liste) hevder i Universitas 18. mars at det nesten ikke finnes lovverk som regulerer det fysiske og psykiske miljøet til studentene. Herunder mener han at det ikke finnes krav til verken luft, lys, utstyr, utearealer og undervisningsrom, og han etterlyser en læringsmiljølov som regulerer disse forholdene.

Påstandene er ikke riktige. Regjeringen har gjennom utfyllende lovtekst og regelmessige bevilgninger gitt et klart signal om at studentenes studiehverdag er noe som i aller høyeste grad blir prioritert. I lov om universiteter og høyskoler § 4-3 stilles det konkrete krav til blant annet et forsvarlig inneklima, lys- og lydforhold, læringsmiljø og universell utforming. Kravene er i det vesentlige de sam... 2009-04-22

leserbrev

Unyansert om FrP

I to forskjellige innlegg i Universitas 1. april blir FrPs politikk i forhold til Lånekassen angrepet. Til tross for at jeg selv mangler høyere utdanning, trodde jeg at universitetet lærte opp studentene til å bli mer nyanserte og reflekterte enn det representantene fra SV og AUF synes å være.

For det første hevder representanten fra SV at FrP har et uansvarlig forhold til oljefondet. At det kommer fra et parti som i en årrekke har villet stoppe oljeutvinningen, slik at Norge ikke ville hatt oljeinntekter, er ganske spesielt. Hvis representanten fra SV mener at å bruke litt mer av oljeinntektene på opprustning av skole-, universitets- og høyskolebygg og investering i kunnskap og forskning er mer uansvarlig enn å gamble bort 633 milliarder på børs sl... 2009-04-22

leserbrev

What’s in it for us?

Velferd- og beboerlisten (VBL) er på det nåværende tidspunkt motstandere av sammenslåingen av Oslos to studentsamskipnader.

For det første er VBL uenig i de strategiske premissene som ligger til grunn. Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) og Oslo- og Akerhusstudentenes samskipnad (OAS) har samme lovpålagte oppgave: Å levere velferd til studentene ved sine læringsinstitusjoner. Som styreleder i SiO skriver i forrige Universitas, er det «[k]anskje … rettferdig at de har de samme tilbudene». VBL mener det ikke er rettferdig at studentene som betaler semesteravgift til SiO ensidig skal forsake sine velferdstilbud for å bedre forholdene for OAS-studentene.

For det andre er VBL skeptisk til arbeidsgrunnlaget for sammenslåingen som foreligger... 2009-04-22

leserbrev

Stem Liberal liste!

Liberal liste forankrer sitt grunnsyn i den enkelte students rett til selv å bestemme over sin egen studiehverdag, og i den sosialliberale ideologi. Utdanning er en grunnleggende verdi og et gode både for enkeltmennesket og samfunnet. Derfor skal alle ha lik mulighet til høyere utdanning, enten det er som fulltidsstudent, deltidsstudent eller privatist.

For oss i Liberal liste er det en selvfølge at universitetet tenker miljø i alle ledd av egen organisasjon. Studentene må få muligheten til å gjøre flere miljøbeviste valg, slik at det er mulig å ha en klimanøytral studiehverdag. Dette innebærer alt fra kildesortering til store strategivalg. I tillegg må UiO forske mer på de problemene som har skapt miljøkrisen og de løsningene som skal redde oss ut ... 2009-04-22

leserbrev

En hodeløs musikerutdanning?

Under overskriften «Harmonisk demokrati ved Musikkhøgskolen?» har Jon Harthug uttrykt bekymring for at Norges musikkhøgskole (NMH) ser ut til å være «en strømlinjeformet, konfliktfri institusjon preget av lydighet og konformitet», og at dette kan bruken av mester-svenn-undervisning: «…svennen lærer håndverket ved å etterlikne mesteren», noe som skaper konservatisme». Harthug konkluderer med at der er «fullt mulig å fullføre en høyere utdanning som musiker uten å ha tenkt en eneste tanke om sitt forhold til faget, fagets forhold til verden, og hvordan alt henger sammen med alt annet.»

Harthug har opplagt et poeng: Det er helt klart konserverende elementer i en mesterlæretradisjon, hvor håndverket læres «fra hånd til hånd», og dette må kompe... 2009-04-22

leserbrev

Et spørsmål om prioritering

I forrige utgave av Universitas gikk venstresiden i Velferdstinget (VT), altså Venstrealliansen og Sosialdemokratene, ut og sa at det nye tildelingsreglementet for SiOs studentboliger var usolidarisk. Venstresiden har tydeligvis glemt at det høsten 2008 sto over 6000 studenter i boligkø hos SiO. Mange av disse flyttet langveisfra, og syntes det var vanskelig å orientere seg på det private markedet i en helt ny by. Vi i Jus-lista mener at flertallet i VT tok en ansvarlig avgjørelse når maksimal botid gikk ned fra ti til seks år generelt, og ned til åtte år i særlige tilfeller, for eksempel om man blir syk eller får barn. Påstanden fra Solveig Tesdal fra Venstrealliansen om at man risikerer å bli kastet ut hvis man blir syk eller gravid er altså i beste fall en ... 2009-04-22

minstudietid

Prisa studentavisa

KVEN: Erik Møller Solheim
STUDERTE: Bachelor i amerikansk og britisk litteratur
NÅR: 2001-2005
AKTUELL MED: Boka «En stemme for Obama»

- I likskap med Barack Obama, som gjennom heile livet har vandra rastlaust mellom ulike miljø, handla det om eit dobbeltliv.

Med kvardagsfilosofiske frasar trekkjer forfattaren og journalist... 2009-04-22

news

Applied for lockers:

Had their social security numbers stolen

The social security numbers of two hundred and seven students have been downloaded to a computer in Asia after a slip-up from the University of Oslo.

207 students at the Faculty of Theology (TF) are in danger of identity theft after a mistake led to their social security numbers being available on the internet. This is the latest in a long list of slip-ups related to sensitive information at the University of Oslo (UiO), and this time the University Center for Information Technology (U... 2009-04-22

news

A UN in miniature

During the weekend, 64 students gathered in order to decide whether the Sudanese president should be sentenced for genocide.

Textbooks have been traded in for suits and case documents when the UN invites students to partake in a game of role-playing. Millions are in dire need of food and medicine in Sudan, but President al-Bashir has expelled all hu... 2009-04-22

news

Warning of student housing crisis

Statistics from the Foundation for Student Life in Oslo (SiO) give cause to worry to students who are dependent on SiO’s student housing at the beginning of the autumn term.

The number of available SiO student housing units has fallen drastically since this time last year, according to statistics from SiO. Two years ago, there were four times as man... 2009-04-22

petit

Monsterkvinnfolk

«Finn den jævla mobilen min, da!» hyler et kvinnemenneske da jeg entrer en liten butikk på Bislett en rolig formiddag. Jeg blir stående i inngangsdøra. Nokia-ringelyden høres som dissonans av kirkeklokker i hodet mitt. I all stillheten i lokalet fomler mannen febrilsk etter å finne mobilen i sekken hennes. Som forøvrig er ganske komplisert. Slike flagre-damer med asymmetrisk kort hår, en stor og en liten øredobb i hvert øre, skal alltid ha så kompliserte små sekker. Men det er nå en a... 2009-04-22

vispor

KHiO-pedoer får fritt spillerom

- Hva i alle dager er det dere har på pensum?

Henrik Plenge Jakobsen, studieleder ved Kunstakademiet på KHiO

- Vi har ikke noe pensum i prinsippet, men mye prosjektarbeid og feltstudier.

- Bjarne Melgaards utstilling i New York har jo blitt veldig omstridt. Melgaard gikk jo i sin tid på Kunstakademiet – jeg antar at dere ... 2009-04-22

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt