Arkivet - 2009-03-04

nett

Birkeland gjenvalgt som NMH-rektor

På tross av at det kun var én kandidat til rektorvervet ved Norges musikkhøgskole ble valgoppslutningen svært høy.

Nåværende rektor ved Norges musikkhøgskole, Eirik Birkeland, ble i går gjenvalgt til vervet med vel 90 prosent av stemmene. At valget falt på Birkeland er kanskje ikke så overraskende, i og med at han var den eneste kandidaten som stilte til valg.

Noe som kanskje er mer overraskende er valgoppslutningen. Til tross for at Birkeland mer eller mindre var garantert ... 2009-03-05

nett

Vil slå sammen ex.phil og ex.fac

Filosof og vitenskapsteoretiker Gunnar Skirbekk vil slå sammen ex.phil. og ex.fac. og gjøre emnet til et mer helhetlig dannelsesfag.

Det er i et essay i dagens utgave av Morgenbladet at en av Norges mest fremtredende vitenskapsteoretikere og filosofer, Gunnar Skirbekk, kommer med forslag om å slå sammen ex.phil. og ex.fac. Skirbekk er i dag professor emeritus ved Filosofisk institutt og Senter for vitskapsteori ved Universitetet i Bergen. I sitt essay skriver han blant annet at ex.phil., i tillegg til å være en innføring i filosofisk og filosofihistorisk tenkning og diskusjon, også skal være «en ressurs og et danningsgrunnlag som man kan ha nytte og glede av senere i livet, både som yrkesutøver, samfunnsborger og enkeltindivid.»

Skirbekk påpeker også... 2009-03-06

nett

Historisk lav rente

Lånekassen setter ned fastrenta på studielån til tidenes laveste nivå.

Historisk lave 3,5 prosent er den nye fastrenta med en bindingstid på tre år hos Lånekassen. Det kommer frem etter at de nye fastrentenivåene med start fra 1. april ble offentliggjort i dag. For lån med bindingstid på fem og ti år kommer renta til å være på henholdsvis 4,0 og 4,7... 2009-03-02

magasin

Hold kjeft, drittforsker

Er det flaut å kunne ting i Norge?

Påstand: Sett at en rikskjendis blir rammet av et hjerteinfarkt, blir behandlet og kommer tilbake til mediemanesjen. Vedkommende ville kunne sitte i timevis og fortelle om sin personlige historie på landets prateprogrammer. Om legen som behandlet vedkommende vellykket skulle føle et behov for å gå ut i pressen o... 2009-03-04

magasin

Gå berserk i Berkeley

Det er lørdag. Det er Valentine’s Day. Jeg og ti andre Berkeley-studenter er på vei inn til San Francisco med hver vår pute, klare til kamp.

Berkeley er ikke helt slik man ser for seg en amerikansk by. Jada, de har store biler, McDonald’s og hjemløse som triller på stappfulle handlevogner. Samtidig skiller stedet seg drastisk fra andre ved å være bl... 2009-03-04

magasin

Helt om dagen Helt om natta

Eit kvart menneske har rett til kvile og fritid. Akkurat den menneskeretten ser det ut til at Mahmood Reza Amiry-Moghaddam har gløymd.

- Eg har det alltid mørkt her. Må ta vare på miljøet, veit du, seier Mahmood Reza Amiry-Moghaddam.

Til ære for Universitas tenner han lyset på kontoret på Domus Medica. Hjerneforskaren har nett hatt undervisning i hjernedissekrering. Han seier det var ei god oppleving. Amiry-Moghaddam har stor tru på studentar.

- Dagens studentar k... 2009-03-04

camillaskollektion

Når møkk blir til gull

Harry, folkelig, trendy, sobert eller dannet. Spiller det egentlig noen rolle hva som er hva?

- Det er ikke umiddelbart lett å svare på hvorfor vi mennesker har en forestilling om høy og lav kultur. Eller god og dårlig smak, sier Magne Flemmen, stipendiat ved Institutt for sosiologi og samfunnsgeografi.

- Pierre Bourdieu, den kjente franske sosiologen, sier at mening blir til gjennom forskjell. Altså at ulike tegn kun får innhold gjennom sin avgrensning til noe annet. I verk... 2009-03-04

magasin

Jakten på dannelsen

Dannelsestradisjonen forvitret mens du sov deg gjennom ex.phil. Nå ønsker dannelsesutvalget å inspirere til en gnistrende utdanning.

Det var kanskje misnøye med kvalitetsreformen som for et par år siden fikk folk til å hviske på landets universiteter. Reformen kom ovenfra, fra byråkrater, stat og EU, noe som ikke ble glemt under rektorvalgkampene i ... 2009-03-04

magasin

Redefinerer dannelse

Professor Lars Løvlie hvordan Norge som dannelsesnasjon skal være i fremtiden.

- Hva forsker du på?

- Jeg forsker på de filosofiske forutsetningene for pedagogikkfaget. Det har vært viktig for meg å problematisere den pedagogiske språkbruken - å tale er jo som kjent å handle. Hvordan vi definerer dannelse er avgjørende for hvordan vi legger opp utdanningspolitikken. Jeg undersøker derfor hvordan dannelsesbegrepet har forandret mening i moderne tid.

- Hv... 2009-03-04

nyhet

Kvinnelige forskere dårlig integrert

En ny undersøkelse konkluderer med at kvinnelige norske forskere i større grad enn menn faller utenfor nettverk som er viktige for å lykkes i en forskerkarriere.

Norsk institutt for studier av forskning, innovasjon og utdanning (NIFU Step) har kartlagt arbeidsvilkårene for 1800 vitenskapelige ansatte i Norge. Rapporten konkluderer med at kvinnelige ... 2009-03-04

kultur

Trekvart million i minus

Konsertdriften på Chateau Neuf gikk med dundrende underskudd i 2008.

«Et dramatisk underskudd» og «store mangler på kostnadskontroll» i Chateau Neuf Konsertdrift (CNK). Slik oppsummerer daglig leder Kalle Fostervoll hva som gikk galt i året som gikk i sin regnskapsrapport til medlemsmøtet i Det Norske Studentersamfund (DNS).

Med billettin... 2009-03-04

kultur

Oljepenger + musikk = sant

Ødelegger oljesponsingen miljøfokuset i norsk musikkliv, eller blir norsk musikkliv ødelagt av et overdrevent miljøfokus?

StatoilHydro sponser by:Larm, og ConocoPhillips Musikkhøgskolen. Miljøentusiastene raser, og pragmatikerne trekker på skuldrene. For det er lett å rope høyt at oljepenger og musikkultur ikke bør ha noe med hverandre å gjøre. Det ... 2009-03-04

kultur

Pensum

Hver uke utfordrer Universitas en student og en vitenskapelig ansatt til å gi tre anbefalinger om hva de mener bør være obligatorisk pensum for alle.

Fanny Duckert, professor i psykologiBok: Three Letter Plague av Jonny Steinberg. Boken handler om AIDS-krisen i Sør Afrika, sett gjennom øynene på en journalist som ønsket å gjøre en repo... 2009-03-04

nyhet

Full forvirring om «snikislamisering»

I følge Fremskrittspartiet er forslaget om norsk imamutdannelse en del av islamiseringen av Norge. I 2006 var imidlertid tonen en annen.

"Hvis det er behov for utdanning av imamer, og det etableres på universitetene, er ikke vi motstandere av det." Uttalelsen fra 2006 stammer fra Anders Anundsen, utdanningspolitisk talsmann i Fremskrittspartiet (FrP). Den gang mente FrP at imamutdannelse vil være positivt fordi imamene dermed ville tilpasses «vårt verdisyn». Nå trekker imidlertid par... 2009-03-04

nyhet

Kan miste barnehageplassen

Flere studenters barn kan stå uten plass i studentbarnehage fordi Studentsamskipnaden i Oslo endret reglene for opptak rett før søkefristen.

Karen Sofie Christophersen er blant dem som blir rammet når tildeling av barnehageplass i Studentsamskipnaden i Oslos (SiO) barnehager går fra å baseres på studieansiennitet til et køsystem basert på tidspunkte... 2009-03-04

nyhet

Rektorduellen

Hvis rektorkandidat Ole Petter Ottersen skulle velge én studentsak det haster å få gjort noe med, vil han eksponere studenter for forskningsbasert undervisning tidlig. Motkandidat Trygve Wyller slår et slag for bachelorgraden.

Hvis du hadde valget mellom å legge ned et lite fag eller emne på et fag, eller å kutte mer generelt i undervisningen over hele linja på fakultetet, hva ville du ha gjort?Ole Petter Ottersen:Det blir kunstig å spekulere i slike hypotetiske budsjettkutt. Vi ønsker... 2009-03-04

nyhet

Masterstudenter mister veilederen

Seks masterstudenter skal fullføre graden i middelalderhistorie i mai. Etter at professor Arnved Nedkvitne fikk sparken fra universitetet, står de uten veileder.

- Alt universitetsledelsen gjør nå vil få effekt for oss nå, når det bare er to måneder igjen til vi skal levere oppgavene. Det er nærmest umulig for en ny veileder å skulle sette seg inn i... 2009-03-04

studietid

Fatal kveld i aulaen

HVEM: Randi Hagen Spydevold STUDERTE: Cand. jur.
NÅR: 1975-1976 og 1991-1995 AKTUELL MED: Risikerte advokatbevilgning for å hjelpe iransk-norske Menije Ravandost. Tar saken om opphold til Høyesterett.

Randi Hagen Spydevolds studietid var delt i to. Den første begynte da hun var 21, og ble avbrutt fordi hun ble gravid.

- Du kan si a... 2009-03-04

adnotam

Lik;alarm

Likstuene slår alarm - det obduseres færre mennesker i Norge nå enn på svært svært lenge. Vi er nå nede i 300 kalde stakkarer per år, mot 1400 på 80-tallet.

- At døde mennesker kan være så ego! Dette høres kanskje ikke så dramatisk ut, men du kan jo prøve selv hvordan det er å måtte legge tilbake leveren og sy igjen tre ganger før lønsj,... 2009-03-04

anmeldelser

Kabelstrekkguts

Cables Same Places. Same Faces

-Ååååå. Legg dere godt i sæla alle mann, sang Svend Helstrup ved Oslo Lysverker. Han var Norges siste kabelstrekksanger, et yrke som består i å synge oppmuntrende når arbeidskara legger digre kabler – et kabelstrekk.

Helstrup har imidlertid gått av med pensjon. De fire jentene i Cables er derfor naturlige arvtakere. Hese kråkestem... 2009-03-04

anmeldelser

Blåmandag

BI-revyen 2009 Brilliant

Det er tydelig at studentene på BI tar finanskrisen innover seg. Revyen er nemlig et synlig bevis på at studentene har børstet støvet av pensumbøkene, og prioritert studier framfor å lage revy.

En god studentrevy kan inneholde velskrevne tekster, snerten timing, politisk satire, fornøyelige imitasjoner, interne spøker og finurlig absurd ... 2009-03-04

anmeldelser

Viser muskler

Gjerstad Funk- og Fiskarlag I kraft

Den umiddelbare reaksjonen på Gjerstad Funk- og Fiskarlags plate er en nostalgisk, søkende mysing som resulterer i en aha-opplevelse i det du gjenkjenner coveret. Hva som har fått gruppen til å trekke linjen mellom funk og fiskeboller er uvisst. Litt spesielt er det også å gå fra Bermuda til skjørbuk mellom spor 1 og 2. Finurlige tittelvalg for ins... 2009-03-04

anmeldelser

Hemningsløs galskap

Borgarting Impro Improvisasjonsteater på U1

Torsdag kveld underholdt Borgarting Impro med en god dose improvisert galskap på U1.

For alle som måtte lure: Improteater er teater uten manus hvor skuespillerne konkurrerer om å skape de morsomste scenene. Veien mellom hysterisk morsomt og total fiasko er kort, og skuespillerne må legge igjen alle hemninger når de går på scenen. Torsdag kveld skull... 2009-03-04

anmeldelser

CSI i samtidskunstdrakt

Hellstenius/Frounberg/Krunglevicius Telling, Avhør og Erindring

Fire storskjermer som vegger, en laptop-kvartett, en el-fiolinist, en danser og en saksofonist. Hellstenius' verk «Victoria teller» skal vise oss at det er vanskelig å telle til 50 og ned igjen syv ganger, Frounbergs «Erindring» skal vise oss Gobi-ørkenen og Krunglevicius «Interrogation» hvordan man psyker ut en morder.

«Victoria teller»... 2009-03-04

anmeldelser

Et utakknemlig utgangspunkt

Eva Dahr (regi) Appelsinpiken

Jostein Gaarder er en liten skrue - opplest og vedtatt, må det være. Forfatterskapet hans ligger som kjent i et slags hverdagsfilosofisk landskap mellom livets største spørsmål og det dramaturgisk drømmende og eventyraktige.

Dermed blir en adapsjon til film svært problematisk, spesielt når den skal utføres på norsk. Om du føler du ikke h... 2009-03-04

kommentar

Død over Studentparlamentet

Forhåpentligvis er dette det siste året du ikke stemmer i studentparlamentsvalget.

Det kan virke lite konstruktivt å oppfordre til nok en strukturdebatt. Slik situasjonen er i dag, er imidlertid Studentparlamentet lite annet enn en upraktisk buffersone mellom lokaldemokratiet på Universitetet i Oslo (UiO) og Studentsamskipnaden i Oslos (SiO) velferdspolitikk.

Det er særlig to ting som har ført til dette: Opprettelsen av Velferdstinget (VT) i 2004 og fjorårets samling av hele Universitetet til én valgkrets. VT oppsto på grunn av innlemmelsen av BI i SiO. Ett og samme organ kunne ikke behandle saker som hørte hjemme på UiO og saker som berørte hele SiO - og dermed forsvant Studentparlamentets velferdspolitiske portefølje. Når semesteravgiften skal ford... 2009-03-04

kronikk

Hva er Universitetet i Oslo?

Etter å ha svidd av en god slump penger konkluderte Dinamo reklamebyrå med at ingen vet hva UiO egentlig er. UiO mangler en salgbar identitet. Svaret på utfordringen har vært kutt i undervisningstilbudet, kvalitetsmålinger og økt administrasjon. Våre sentrale tillitsvalgtes svar til universitetet har vært taushet, lydighet og angrep på professorer.... 2009-03-04

leder

Leder

Kvinner vil! Eller?Norge har i internasjonal sammenheng ett av de mest kjønnssegregerte arbeidsmarkedene. Vi har høy kvinnelig arbeidsdeltakelse, men menn og kvinner jobber innen forskjellige yrker, og har derfor ulik deltakelse i de ulike sektorene. NIFU Step har nå fastslått at dette også gjelder innen forskningen, hvor vi finner et sterkt kjønnssegregert arbeidsmiljø.

Det nye i rapporten er ikke at det er for få kvinnelige forskere. Det oppsiktsvekkende er at de som er der, føler seg dårlig integrert. For eksempel oppgir færre kvinner enn menn å ha deltatt i fagfellevurderinger. Det er liten grunn til at kvinner ikke skal delta i dette, det er derimot gode grunner for å spørre kvinnene om hva de vil gjøre med sin posisjon i mennenes skygge.
... 2009-03-04

leserbrev

Det ein ikkje veit, har ein kanskje vondt av

Debattredaktør Andreas Slettholm begår ein journalistisk skivebom og, vil eg seie, grov uaktsomheit i Universitas 18. februar. Han lar sine eigne innbitt defensive haldningar til realfaga resultere i eit relativt lite imponerande og umotivert angrep på realistar og våre innbilte meiningar om alternativ behandling. Ein kan spørje seg kvar han har erfaringane sine frå, og kvifor ein samfunnsvitar som Slettholm ikkje stiller seg på same lag som dei som brenn for ei vitskapeleg skildring av røynda.

Ikkje berre vert det avslørt ein total mangel på kjennskap til realfagsmiljøet, men dei mange argumenta til Slettholm har då heller ingen relevans til debatten om Snåsamannen og alternativ behandling sett frå eit realfagsperspektiv. Slettholm ser ut til å tru... 2009-03-04

leserbrev

Kjære Jonas, gjenta etter oss:

Vest-Sahara er okkupert av Marokko. Vest-Sahara er okkupert av Marokko. Vest-Sahara er okkupert av Marokko.

Me skulle gjerne sett at du ordla deg noko mindre tåkete i svaret ditt på kronikken vår. Det var ingen som snakka om den «tyske situasjonen» i Noreg under krigen.

Sjølv om det er nyttig at Noreg stør FN sin prosess for å forhandla fram ei løysing på konflikten slik du skriv, vil det neppe skada om du samstundes tek eit prinsipielt standpunkt basert på rettferd, etikk og folkerett. Vest-Saharas krav på sjølvråderett er stadfesta gjennom meir enn 100 resolusjonar i Tryggjingsrådet og Generalforsamlinga i FN.

Du held sjølv fram kor viktig det er med internasjonal semje. I lys av dette blir det vanskeleg å sjå korleis du kan ... 2009-03-04

leserbrev

Best mulig lærerutdanning er viktigst

«En femårig lærerutdanning er den mest fornuftige løsningen på krisen», skriver Håvard Vederhus, leder i Elevorganisasjonen i Universitas 25. februar.

Vederhus og jeg er slett ikke uenige når det gjelder ambisjonene for både lærerutdanningen og norsk skole. Derfor har regjeringen gjort akkurat det Elevorganisasjonen mener er riktig vei å gå: videreutdanning av lærerne som er i skolen, økt status for lærerne i samfunnet og økt kvalitet i lærerutdanningen. Den eneste avgjørende forskjellen er at vi har konsentrert oss om kvaliteten i den fireårige utdanningen, og ikke lagt opp til en obligatorisk overgang til femårig utdanning på et spesifisert tidspunkt. I dag er det ikke mulig å skulle fastsette et slikt tidspunkt nøyaktig, så regjeringen ønsker at... 2009-03-04

leserbrev

Mer kvalitet, også i utlandet

ANSAs leder Anders Fjelland Bentsen skriver i en kronikk i Universitas 18. februar at det skorter på vidsyn i omtalen av utenlandsstudentene i St.meld. 14 (2008-2009) Internasjonalisering av utdanning. Spesielt er det mulighetene for stipend og støtte til skolepenger han er bekymret over, noe jeg gjerne vil kommentere.

Høyest stipendandel til studenter i utdanning som har høy kvalitet er ingen ny tanke, den finnes allerede i utdanningsstøtteordningen gjennom tilleggsstipendordningen. Denne omfatter i dag utdanning ved ca. 90 institusjoner, hovedsakelig i engelskspråklige land. Kvalitetslisten betyr en videreutvikling av tankegangen som ligger i tilleggsstipendordningen.

Kvalitetslisten vil være en vesentlig utvidet liste i forhold til til... 2009-03-04

leserbrev

Bisarre utfall?

Emil Aas Stoltenberg hevder å tale sosialdemokratenes og solidaritetens sak når han i forrige utgave av Universitas forsøker å problematisere «høyresidens helliggjøring og forskrudde oppfatning av hva valgfrihet er». Jeg vil snarere hevde at Stoltenbergs tolkning av begrepet «solidaritet» er minst like problematisk:

«Vi på venstresida vil lure studentene til å betale SAIH-tierne, sa Stoltenberg, og leverte inn forslag om at det ikke skal opplyses om at SAIH-ordningen er frivillig». (Universitas 18. februar).

Solidaritet er bra. Men det bør ikke lures på noen. Det er lett å være solidarisk og raus når man uten videre gir seg selv retten til å gi bort andres penger, men pengene Stoltenberg snakker om, er ikke hans til å gi bort.
... 2009-03-04

leserbrev

Om ansvar

Jeg skal ikke skrive om «Nedkvitne-saken», men om behandlinga av mine forhenværende studenter etter at jeg ble avsatt.

Seks masterstudenter har meldt seg opp til eksamen og er i innspurten. I alt veileder jeg elleve masterstudenter og en doktorstudent, dessuten åtte i bachelor-oppgaver. Universitetsdirektør Bjørneboes representanter, advokat Husby og personalsjef Sandberg, ble i et møte spurt hva som ville skje med disse. Svaret var kort: «Det tar vi oss av». Men er det så enkelt? Masterstudentene er i innspurten og skal forsøke å lage en helhet på sine 100-150 siders oppgaver. Disse er utarbeidet i samarbeid med meg, jeg har derfor innsikt i hvordan det i situasjonen er mulig å få hevet oppgaven slik at studentene oppnår et best mulig resultat. Bla... 2009-03-04

leserbrev

Arbeidslivsrelevans på HF

9. mars presenteres funnene fra Kandidatundersøkelsen 2008 for fakultetene HF, SV, TF og MN. Undersøkelsen vil fortelle hvor lang tid det tar kandidatene å komme seg ut i arbeidslivet og hvilken oppfatning kandidatene har av sin egen kompetanse.

På Det humanistiske fakultet (HF) har det de siste årene blitt satset mye på arbeidslivsrelevans for at overgangen fra studier til arbeidsliv skal bli enklere for HF-kandidatene. Dette har det også blitt lagt vekt på gjennom faglige prioriteringer, blant annet ved et prinsipp om at alle bachelorprogrammer skal ha tilbud om bacheloroppgave hvor studentene får erfaring med å omsette kompetanse til praksis. Vi studenter har etterspurt dette i flere år, men fortsatt er det bare fire av bachelorprogrammene ved HF... 2009-03-04

oyeblikket

Øyeblikket

... 2009-03-04

sms

Lesernes meldinger

Når får vi se Füstuck mit Bernt med Ingar Bondus som simultantranslatør? Anonym

Thanks to the scumbag who found my USB stick on the 3d floor of Sverdrup bibliotek and decided to keep it. Could have e-mailed me the content at least! Anonym

Nei til råkjørere i slafseføre! Ta litt hensyn gjøkhuer..! En med nyvaskede bukser som ble utsatt.

Urettferdig vurdert på eksamen? Ja, definitivt! Men så klaga e – og gikk opp to karaktera! :) Ihlen e visst i strengaste laget ja… Anonym

Jeg har problemer med å se hvordan «færre lik på sykehuset» er en deppenyhet. Anonym

Hva kreves egentlig av en foreleser? Pedagogisk sans, eller rekker det med bare personlig kunnskap og engasjement for faget? Kristian... 2009-03-04

vispor

Likmangel løser seg selv?

- Jeg hører dere trenger flere lik?

Kjartan Koi, leder av Medisinsk studentutvalg Oslo

- Ja, dere skriver om det har jeg sett… - Hva blir konsekvensen av likmangelen?

- Det blir jo at man ikke får oppleve den delen av medisinen som obduksjoner er. Og obduksjoner er veldig viktig for diagnostisering. Man vet ikke hva folk dø... 2009-03-04

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt