Arkivet - 2008-11-12

kultur

Astrofestivalen legges ned

Oslo kommune har bestemt seg for å kutte støtten til Astrofestivalen. Nå har ledelsen valgt å legge ned hele arrangementet. - På tide å sette strek, sier prosjektleder og initiativtager Michael Baziljevich.

- Det er ikke slik at festivalen står og faller på kommunen, men det er ekstra bittert at vi ikke får denne støtten. Når kommunen har støttet os... 2008-11-12

kultur

Språklig utpressing

Det norske fagspråkets død vil svekke akademia.

I 2004 fikk jeg et alvorlig angstanfall da Petter Schjerven åpenbarte at norsk som språk visstnok kom til å dø ut til fordel for engelsken. «Oh my god, this isn’t happening,» tenkte jeg nervøst. Den samme virkeligheten truer akademia: Engelsk er i ferd med å sluke hele forskningsmiljøet.

I f... 2008-11-12

nett

Vil ikke studere realfag

Mange unge europeere har motforestillinger mot å studere realfag.

Ni av ti unge bosatt i EU-land mener at realfag er viktig for å sikre fremtidig utvikling. Likevel er det få som kunne tenke seg å studere realfag, viser en ny undersøkelse fra Europakommisjonen.

I undersøkelsen kommer det blant annet frem at samfunnsvitenskapene og humanio... 2008-11-14

nett

Unntaket «Undantaget»

Teaterregi-studenten Kristina Kjeldsberg har fått strålende kritikker for sitt siste stykke i finsk rikspresse. Nå viser KHiO-studenten «Undantaget» for det norske publikummet.

- Vi har tatt for oss hva det vil si å lage teater i dag. Hva kan man fortelle, og hvordan kan man formidle ting gjennom teater når folk ofte er likegyldige til det som vises... 2008-11-13

nyhet

Historisk blikk på lån og stipend:

Norske studenter har aldri hatt mer

Studiestøtten har vært høyere enn noensinne de siste seks årene, men studenter faller allikevel utenfor den generelle velstandseksplosjonen.

Ifølge tall fra Statens Lånekasse har studiefinansieringen i Norge aldri vært bedre enn de siste seks årene. Den nådde en topp i studieåret 2002-2003 med 80 000 kroner i året. Da hadde det blitt lagt på nesten ... 2008-11-12

nyhet

Varierande medvit blant studentforeiningane:

Internasjonale studentar hamnar utanfor

Språklege barrierar og dårleg tilrettelegging gjer at få internasjonale studentar tek aktivt del i studentforeiningane ved Universitetet i Oslo.

Dei siste to åra har inkludering av internasjonale studentar vore eit av satsingsområda til Kulturstyret når dei skulle fordele pengar. Tala viser likevel at ingen av studentforeiningane har mottatt integre... 2008-11-12

nyhet

Kritiserer Coca-Cola

Velferdstinget mener at Coca-Cola mangler samfunnsansvar, og krever at SiO tar opp problemet med brusgiganten.

Det boblet under brusdebatten på mandagens møte i Velferdstinget (VT). Et stort flertall vedtok en resolusjon som ba Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) ha en tøffere linje overfor leskedrikkprodusenten Coca-Cola Company.

- Velferdstinget og SiO har gode retningslinjer for etikk og miljø, og dette må vi følge opp, innledet Erik Schreiner Evans, som fremmet forslaget.... 2008-11-12

nyhet

Nekter å flytte

Studentforeningene på jus har bestemt seg for å solidarisere: Alle må få nye lokaler, ellers vil ingen flytte ut av Professorboligen, slik UiO krever.

Samtlige av studentforeningene ved Det juridiske fakultet holder i dag til i Professorboligen i fakultetets bakhage. Nå må de ut - men uten nye lokaler å flytte til.

I vår fikk jusforeninge... 2008-11-12

nyhet

Vil senke lista for sammenslåing

NSU åpner for at det skal færre stemmer til for å vedta sammenslåingen med StL.

I forslaget som nå er sendt ut til høring, foreslår Norsk Studentunion (NSU) at tre fjerdedeler av medlemsmassen skal være enige i sammenslåingen med Studentenes Landsforbund (StL) til kolossen Ny Studentorganisjon (NSO). I de mislykkede fusjonsforsøkene i 2002 og 2007 måtte samtlige medlemsinstitusjoner si seg enige for å få på plass en fusjon.

- Fra vår politiske plattform er vi for sammenslåin... 2008-11-12

nyhet

Gir seminarene en ny sjanse

Institutt for statsvitenskap stripper ikke statsvitenskaps innføringsemner for seminarundervisning ennå, slik instituttledelsen foreslo på styremøtet forrige onsdag.

Instituttstyret ved statsvitenskap, som holdt møte forrige onsdag, bestemte seg for å kaste ballen tilbake til programrådsmøtet som holdes torsdag: Seminarundervisningen på innføringsemnene blir ikke kuttet ut ennå. I forrige Universitas ble Institutt for statsvitenskap kritisert for å ikke ha tatt med studentene i kuttprosessen.

- Instituttet tok våre anmerkninger til etterretning og innrømmet at de kunne vært tydeligere og at de kunne vært flinkere til å inkludere studentene, sier leder i Fagutvalget på statsvitenskap, Peter Holme.

Fagutvalget går inn for å heller bruke mast... 2008-11-12

nyhet

STUDENTOPPRØRET I ITALIA:

Okkuperer eget fakultet

Med ikke-aggressive metoder håper ingeniørstudenter ved Universitetet i Roma å vinne befolkningens sympati. Målet er å få Berlusconi til å snu i utdanningspolitikken.

Det er tidlig lørdag morgen i Roma, og det meste av byen sover. Bak en port stengt med kjetting og hengelås sitter fire våkne studenter i tjueårene. Et skilt over porten, påtrykt tekst... 2008-11-12

nyhet

Gjengaar tar over for Heinert

De har byttet på toppvervene i studentmakta i en årrekke. Nå rømmer Egil Heinert landet og kameraten Øyvind Gjengaar tar over som hovedstyreleder av SiO.

Øyvind Gjengaar ble av Velferdstinget mandag valgt som neste års hovedstyreleder i Studentsamskipnaden i Oslo (SiO). Avtroppende hovedstyreleder Egil Heinert forlater studentpolitikken.

... 2008-11-12

nyhet

Vi trenger 250 000 nye studenter

Norge står foran en akademisk oppgradering av arbeidsstokken.

Fram mot 2025 vil vi trenge 250 000 flere arbeidstagere med høyere eller lavere universitetsgrad. Den største økningen i sysselsettingen vil komme innenfor lavere grader i pedagogikk og økonomi og administrasjon, og folk med høyere grad i realfag. Samtidig vil behovet for sivilingeniører ... 2008-11-12

nyhet

Uenighet om praksisordningen ved Odontologi:

Mener ledelsen forbigikk styret

Tannlegestudentene fikk fredag vite at praksisperioden deres skal kuttes ut for å spare penger, men fakultetsstyret har ikke godkjent dette.

I fakultetsstyret stemte studentene for å fjerne kravet om ekstern sensor og ekstern undervisningshjelp, samt å ikke besette ledige stillinger ved fakultetet. Slik trodde studentene at praksisordningen skulle r... 2008-11-12

nyhet

Nye boligregler på vent

Alt så ut til at nye tildelingsregler for studentboligene skulle vedtas på mandag, før det ble protestert mot en uforsvarlig saksbehandling.

Velferdstinget (VT) skulle mandag vedta nytt reglement for tildeling av Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) sine studentboliger. Som Universitas skrev forrige uke, innebærer det foreslåtte reglementet blant annet at kun studenter har lov til å søke om SiO-boliger, og at maksimal botid reduseres fra ti til seks år. Studenter med spesielle behov vil også bli fjernet fra listen over prioriterte søkere. Denne gruppen får etter dagens regler ordinær bolig før andre studenter i boligkø.

Etter at endringsforslaget var lagt fram på VT-møtet, kom det en innvending fra Ingrid Aune (Sosialdemokratene).

- Unnskyld m... 2008-11-12

studietid

Eit utbrot

Betre bør du ber ikkje i vegen enn manntal stort. Troppane har samla seg på sagaøya, og studentane er klare til kamp.

- Folk overalt er forbanna. Studentar får 80 000 islandske kroner i månaden i lån, noko som eigentleg er utruleg lite. Og no begynner prisane å stige, seier Helga Thórey Jónsdóttir.

Den islandske studenten har gitt seg med... 2008-11-12

studietid

Frokost med Kåre

Et smekkfullt Auditorium 7 i Eilert Sundts hus oset av beundring og ærefrykt da Kåre Willoch på torsdag gjestet «Frokost med Bernt».

Klokka er nesten kvart over åtte torsdags morgen i auditorium 7 i Eilert Sundts hus på Blindern. Frokostmøtets sedvanlige servering er i dag supplert med bløtkake. Med marsipan. Det er tross alt en 80-åring som skal fe... 2008-11-12

kultur

Pensum

Hver uke utfordrer Universitas en student og en vitenskapelig ansatt til å gi tre anbefalinger om hva de mener bør være obligatorisk pensum for alle.

Øystein Sørensen, professor i historie, UiOTegneserie: Alan Moore/Eddie Campbell: From Hell. Endelig ute på norsk: En av verdens to-tre beste tegneserieromaner. En uforlignelig blanding a... 2008-11-12

nett

FINANSKRISA RAMMER AMERIKANSKE STUDENTER:

Søker seg til billigere universiteter

Amerikanske studenter ser seg nødt til å søke seg til mindre prestisjefylte universiteter for å klare å betale for utdanningen sin.

Finanskrisen i USA gjør at et flertall av studentene nå åpner for å gjøre endringer i sine utdanningsplaner som følge av dårlig økonomi Hele 60 prosent av 2 500 spurte sisteårselever ved amerikanske videregående skoler ... 2008-11-10

adnotam

Kutt!

En vanskelig økonomisk situasjon ved universitetet gjør at alle fakulteter fra 2009 er nødt til å kutte. Det vil merkes i studietilbudet. Flinkeste gutt i klassen er Institutt for statsvitenskap, som vil kutte ut seminarer i alle 1000-emner unntatt metode og statistikk. Instituttleder Øyvind Østerud forteller hvorfor:

- Den pedagogiske effekten av tradisjonelle seminarer på innføringsnivå er uklar, og evalueringer og andre data indikerer at den store ressursinnsatsen ikke h... 2008-11-12

anmeldelser

«Little sparkling star»

Therese Aune 06.11.08

Enkvinnesorkesteret Therese Aune er i vinden. Torsdag var andre gang ho haldt konsert i Oslo sidan semesterstart. I mellomtida har ho rukke å spele både i Reykjavik, og på ymse konsertscener i Noreg.

Therese Aune sit aleine på scena, ho spelar piano og syng. Tekstene er naive, og har både melankolske og humoristiske innslag. Ein av songa... 2008-11-12

anmeldelser

Påtrengende

Edward Albee Geita eller Hvem er Sylvia?

Om hvorvidt alt skal være lov.

Teater Neuf lurte inn Geita eller Hvem er Sylvia? på repertoaret til teaterfestivalen Twist 08, 31. oktober-9. november. Festivalen er et av arrangementene under Mangfoldsåret 2008, og hovedfiguren Martin (spilt av Jan-Fredrik Braseth) tar virkelig for seg fra naturens mangfold.

Martin er 50 år og suksessfull arkitekt. Han har en homofil sønn (Endre Isachsen Flatmo) oppdratt på den moderne, fri måten. Martins kone, Stevie (Kine Paulsen),... 2008-11-12

anmeldelser

Seinfeld-syndromet

Div.forfattere Filologen, nr. 4 2008

Temaet for dette nummeret av Filologen er konflikt. Bidragsytarane er mange, og dei har alle forskjellig fagbakgrunn og utgangspunkt for å trekke fram ulike former for konflikt. Konfliktar knytt til språkstrid, religion, valdtekt, og problematikk knytt til andre sider ved samfunnet.

Nokre av artiklane var etter mi meining for lange, medan andre godt kunne ha vore enda lengre. Til dømes artikkelen om krisen i Kongo kunne med fordel fått nokre sider til. Eit svært interessan... 2008-11-12

anmeldelser

Litt kulere pulebok

Mads Larsen Onkel Dudde får seg norsk dame

Mads er tilbake på gamle trakter. Med uoriginal provokasjon, innlemmes leseren i et ekstremistisk sjekkesamfunn - en Oslo-leir av kursmiljøet som Neil Strauss skildrer i sin dokumentar «The Game».

Leseren blir både opprørt og støtt av hovedpersonen Cocporns og kompisenes narsissisme, sjåvinisme og megalomani. Læremesteren Status (en slags Tyler Durden i Magnus Rønningens hue) har et adventsprosjekt om å trene onkelen Dudde til å træ andre enn afrikanske horer på tissen. Man... 2008-11-12

anmeldelser

Pløyeren

Anders Lønne Grønseth Mini Macro Ensemble

Det er en hel del jazzmusikere som liker å kalle musikken sin samtidsmusikk, fordi de har hørt på Hindemith og Messaien og latt seg inspirere i låtskriving. Men det blir ikke samtidsmusikk av den grunn. For på tross av at jazz og samtidsmusikk ofte nevnes i samme åndedrag i festtalene til politikere som ikke har peiling, er det fremdeles to distink... 2008-11-12

anmeldelser

Valgkluss

America decides Betong og U1

Det var vanskelig å ikke tenke på forrige gang jeg var på Neuf og de skulle velge president. Den gangen var opplegget noen bord ute i foajeen, en tv eller to lemfeldig plassert rundt omkring og en trykkende følelse av at four more years var like rundt hjørnet, og det var det også, for en drittkveld, selv endte jeg opp på kontoret til dette årets arrangør, den Konservative Studenterforening, med presidentnerding, Ayn Rand-diskusjoner, i det hele tatt fullt følge, før vi til slutt gikk ... 2008-11-12

anmeldelser

Nova anbefaler

Fra nå og fram til og med 4. desember kan du få et innblikk i livet Skippergata anno 1981, gjennom fotoutstillinga «Skippergata – 81» med bilder av Anka Nordenborg på utestedet Taxi Take Away i Maridalsveien 4, et sted som opprettholder punke-ånden fra den gang. For hva var det egentlig som skjedde der i Skippergata i overgangen til 80-tallet, tenker du kanskje, du som er født i -89? Jo, da kom punken til Norge, kan man på mange måter si. Ikke punken som i musikken, men punken som i livsstilen punken. En gjeng ungdommer okkuperte en bygård, og opprøret var kimen til det som seinere skulle bli Blitz og miljøet rundt dette huset. Nordenborg var med på okkupasjonen den gangen i -81, og nå kan altså du også bli en del av urbane byungdommers fortsatt pågående kamp ... 2008-11-12

hvaskjer

Hva skjer denne uken?

KONSERT
DEBATT/FOREDRAG
IDRETT
DIVERSE

KONSERTONSDAG 12.Norges musikkhøgskole: Onsdagsserien: «Musikk for mørke høstkvelder». Levinsalen kl. 18.

Studentersamfundet: Operapub. Elever fra NMH underholder med kjente og ukjente operaperler. Bokkafeen kl. 21.

TORSDAG 13.Studentersamfundet: Jazzjam. Studenter fra NMH spiller jazz i Bokkafeen kl. 21.

Norges musikkhøgskole: Onsdagsserien: «Musikk for mørke høstkvelder». Levinsalen kl. 18.

FREDAG 14.Lunsj med Kultur: Nordiske høststemninger med pianisten Kotomi Kishida og mezzosopranen Gro Bente Kjellevold. Vestibylen i Georg Sverdrups hus (UB), ... 2008-11-12

kommentar

Et politisk valg

Rektorvalgkampen ved Universitetet i Oslo er beinhard politikk, men ikke av den synlige sorten.

16. februar neste år er fristen for å fremme kandidater til Universitetet i Oslos (UiO) høyeste verv: Stillingen som rektor. Fra utsiden kan det fortone seg som om et rektorvalg handler om at en gjeng lystne professorer melder seg til tjeneste, og så blir... 2008-11-12

kronikk

Lausungene 2008 - hvem, hva, hvorfor?

Det må gjøres noe med den rådende mentaliteten hvor det er greit at unge forskere går for lut og kaldt vann i 10-15 år, skriver kronikkforfatteren.

Lausungene 2008 er en aksjon startet av en gruppe unge forskere som er grundig lei av dagens situasjon. Vi er lei av at dyktige forskere må gå fra ulike vitenskapelige engasjementer, med kortere og lengr... 2008-11-12

leder

Tåkeprat

I år har formuleringen «å gjenreise heltidsstudenten» 20-årsjubileum. Helt siden Hernes-utvalget lanserte dette ønskestykket, har politikere gjentatt det til det kjedsommelige, med det muntre avbrekket der en studentpolitiker på tv sa at han ville «gi heltidsstudenten reisning». Men realitetene i studiefinansieringens utvikling er ikke like munter: Mens samfunnet forøvrig har fått en gedigen vekst i kjøpekraften, har studiefinansieringen stort sett stått stille.

Mange forslag er fremmet for å bøte på situasjonen: Juster summen i takt med industriarbeidernes inntekt; juster den i takt med minstepensjonen; bind den opp mot to ganger grunnbeløpet i folketrygden, etc. etc. Førstnevnte forslag ble avskaffet i 1983, og resten har forblitt ønsketenkning og... 2008-11-12

leder

Et barnslig spill

Studentforeningene ved Det juridiske fakultet må ut av Professorboligen. Erstatningslokaler er lovet, men fra april er det kun 50 kvadratmeter som er tilgjengelig. Professorboligens 800 aktive jusstudenter, fordelt på en rekke forskjellige foreninger, forventes altså å klare seg på 10 prosent av plassen som de nå har til rådighet. Det er faktisk ikke mulig, og det er enda verre at Teknisk avdeling og fakultetet leker svarteper med hele fakultetets studentaktivitet som innsats. Studentforeningene må få akseptable erstatningslokaler, om så universitetsledelsen må smelle sammen hodene til jusdekanen og Teknisk direktør.

>... 2008-11-12

leserbrev

Hva er det egentlig vi skal lære på statsvitenskap?

Ledelsen ved Institutt for statsvitenskap foreslår å fjerne seminarundervisningen på alle innføringsemner i statsvitenskap. Å gjennomføre et slikt tiltak er å redusere kvaliteten på studieretningen drastisk, og fjerner faktisk mye av poenget med å i det hele tatt ta en bachelor i statsvitenskap.

Det overveldende flertallet av dem som tar graden, undertegnede inkludert, skal ikke bruke det de lærer til forskning. Det er faktisk ikke min kunnskap om FN-systemets oppbygning eller om hvilke faktorer som egentlig fører til demokratisering, som er interessant for en fremtidig arbeidsgiver. Snarere er det evnen til å ta til meg og behandle informasjon som har vært mitt hovedutbytte av snart to og et halvt års studier. De analytiske evnene vi tilegner oss v... 2008-11-12

leserbrev

Boikott tjener ingen

Tine Tång Engvik fra Palestinakomiteen i Oslo skrev i forrige nummer av Universitas en kronikk hvor hun tar til orde for en akademisk boikott av Israel. Hvorfor er dette en dårlig, og enda til en kontraproduktiv idé?

Det er flere grunner til at boikott er et problematisk virkemiddel. Boikott utelukker dialog, og tildeler skyld ensidig. Boikotteren fremhever også seg selv som dommer. Engvik hevder at konflikten mellom israelere og palestinere er så enkel, og beskriver Israel som overgriperen og palestinerne som ofre. Det israelske akademiske miljø gjøres medskyldig i palestinernes tøffe hverdag, inkludert dårlig økonomi ved palestinske universiteter.

Det bør minnes på at før 1967 - da Israel ikke hadde kontroll over Vestbredden og Gaza-str... 2008-11-12

leserbrev

Stipendiater og lokale lønnsforhandlinger

I artikkelen «Uenighet om lønnspotten» i forrige nummer av Universitas er det mange som sier mye rart. Men den desidert merkeligste uttalelsen kommer fra assisterende personaldirektør ved Universitetet i Oslo (UiO), Johannes Falk Paulsen:

«Stipendiater er en utdanningsstilling av relativt kort varighet, og stillingens karakter begrenser muligheten for kvalifisering til lønnsopprykk gjennom lokale forhandlinger», sier han og viser her til den omforente lokale lønnspolitikken ved UiO.

I klartekst betyr dette at oppimot halvparten av de vitenskapelig ansatte i realiteten er ekskludert fra de lokale forhandlingene. En ting er at arbeidsmiljøloven sannsynligvis forbyr denne typen diskriminering av midlertidig ansatte, men selv om en ser bort f... 2008-11-12

leserbrev

Studentene ikke utestengt

I forrige ukes Universitas går Ole André Gjerde, leder av SVs studentutvalg, ut med kritikk av Institutt for sosiologi og samfunnsgeografi for det han opplever som «utestengning» av studenter i beslutningsprosessen rundt økonomiske innstramninger. Bakgrunnen for dette er at han ikke fikk være tilstede på et stabsmøte ved instituttet, der blant annet den økonomiske situasjonen ved instituttet skulle gjennomgås. Programutvalget ved sosiologi ønsker å presisere at dette ikke er vår opplevelse av situasjonen. Samarbeidet mellom instituttledelsen og programutvalget ved sosiologi har lenge vært godt, og vi oppfatter at studentenes stemme klart er ønsket.

I forhold til denne konkrete saken er beslutningsprosessen lagt opp slik at sitasjonen skal grundig gj... 2008-11-12

leserbrev

Kompetansemeldingen må styrke bachelorgraden

Til våren planlegger regjeringen å komme med en stortingsmelding om kompetansepolitikk, den såkalte kompetansemelding. Stortingsmeldingens formål er å utrede hvordan vi skal satse på og sikre oss den kompetansen vi trenger i fremtiden. Her er det mange utfordringer, spesielt i forhold til overgangen fra studiet til arbeidslivet. I den forbindelse vil Norsk Studentunion (NSU) oppfordre regjeringen til å særlig belyse utfordringer knyttet til kvalitetsreformens nye grad: Bachelorgraden.

NIFU-STEPs kandidatundersøkelse fra i vår viste at kun 13 prosent av de som tar en såkalt teoretisk eller allmennfaglig bachelorgrad får relevant jobb. Særlig gjelder dette bachelorgradsstudenter fra humanistiske og samfunnsvitenskapelige fag. Vi studenter er fullstend... 2008-11-12

leserbrev

Vi kjemper for miljøet

Kari Elisabeth Kaski, student og sentralstyremedlem i Natur og Ungdom, spør i Universitas 22. oktober 2008 hvorfor studentene ikke deltar i debatten i samfunnet for øvrig og hvorfor det ikke er studenter som aktivt diskuterer klimaproblemet og løsninger på dette. Oslo Liberale Studentforening deltar i denne debatten der vi har muligheten.

Senest på vårt årsmøte denne høsten innledet direktør for miljømerket Svanen, Alvhild Hedstein, på «Hvordan velge miljøriktig på et studentbudsjett» - noe som helt klart var en stor suksess hos oss. Dessuten utfordrer vi stadig universitetet på å ta et riktig og viktig ansvar i denne saken, bl.a. gjennom et forslag til politisk uttalelse fra Studentparlamentet i Oslo, levert av Liberal liste. Internt i Venstre er v... 2008-11-12

leserbrev

Tid til å forske: Feiltolkninger

I Universitas 29. oktober under overskriften «Forskere har lite tid til å forske» gjengis data fra vår store tidsbruksundersøkelse ved Universitetet i Oslo, primo oktober i år, som støtter påstanden i overskriften. Det som underslås, er imidlertid at forskere ved enheter som ikke ble gjenstand for Kvalitetsreformen, var omtrent like misfornøyd med forskningstiden som de som hadde erfart reformen. Dette ble konkludert slik i dialogseminaret vi hadde med Kunnskapsdepartementet: «Svarene i undersøkelsen bygger ikke opp under hypotesen om at det er Kvalitetsreformen som har ført til mindre sammenhengende tid til forskning».

Utelatelsen av data for «ikke-Kvalitetsreform-fakultetene» får noen av intervjuobjektene til å trekke gale konklusjoner.

... 2008-11-12

leserbrev

Boikott ingen løsning

Palestinakomiteen ved Tina Tang Engvik har 5. november en kronikk i Universitas som oppfordrer studenter og akademikere til akademisk boikott av Israel. Palestinakomiteen som ivrer for å stanse all økonomisk og akademisk samarbeid med Israel bør stille seg en del spørsmål: «Hvorfor skal Norge gå i bresjen med akademisk boikott når Israel knytter stadig flere forbindelser med den arabiske verden!» Boikottaksjonistene ser helt bort i fra følgende faktum: Helt siden Vestbredden kom under israelsk kontroll etter forsvarskrigen i 1967, har Israel vært villig til å gi tilbake erobrede landområder mot en ekte fred og sikre grenser. Palestinakomiteen hevder videre at Israel «bryter menneskerettighetene, Genèvekonvensjonen og FN-resolusjoner.»

«Jeg kan trygt... 2008-11-12

leserbrev

UiO is an important contributor

While we are grateful for your coverage of the work of the Scholars at Risk Network and universities like the University of Oslo (UiO) to assist persecuted scholars («Few get academic asylum», 2008-10-15), we must disagree with the implication that the university is not contributing in important ways to our global effort.

UiO was among the first universities in Europe to join our activities; among the first in Europe to host not one but two scholars; actively participates in network events; and most recently is helping to encourage more Norwegian and other European universities to take part. Of course we will be delighted when the university is again able to host a scholar, as we are grateful to Dr. Inga Bostad for her stated efforts to make an inv... 2008-11-12

leserbrev

Er studentkutt eneste alternativ?

Vi kunne gjerne skrevet et leserinnlegg om hvor forferdelig Stortinget er som stadig kutter i høyere utdanning. Men de rammene får vi ikke gjort noe med. Hvor kuttene skal havne derimot, det er nå det viktigste. «Undervisningen kuttes» var forsida på Universitas i forrige uke. Millionunderskudd ved Universitetet i Oslo (UiO), og mangelfull kompensasjon for lønnsutviklingen og endrede pensjonsordninger er årsaken. UiO må i neste års budsjett spare inn over 100 millioner kroner. I år igjen må vi altså kutte. Enda litt lenger inn i beinet. Vi har rett og slett ikke penger nok.

Som vanlig er det studentene som får gjennomgå. De økonomiske rammene vil bli lagt av UiO sentralt, og så er det som alltid opp til fakultetene og instituttene å bestemme hvor ku... 2008-11-12

minstudietid

Kirsten Giftekniv

HVEM: Ingvild Bryn STUDERTE: Statsvitenskap NÅR: 1985-1986 AKTUELL MED: Ledet valgnattsendingen på NRK.

- Mitt møte med Blindern var ikke skremmende i det hele tatt. Du hører ofte historier om hvor liten folk følte seg i møte med universitetet, men for meg var det helt motsatt. Jeg hadde det kjempebra og stortrivdes fra første sekund, forteller I... 2008-11-12

news

The student rebellion in Italy:

Students occupied their own faculty

Engineering students at the University of Rome are hoping to win the sympathy of the people with non-violent methods. The goal is to make Berlusconi rethink his policies on education.

It is early on Saturday morning in Rome, and most of the city is still asleep. Behind a gateway closed with chains and a padlock, there are four wakeful students in th... 2008-11-12

news

Criticizing Coca-Cola

The Welfare Council has demanded that SiO confronts Coca-Cola with what they believe to be a lack of social responsibility when the association negotiates a new deal with the soft drinks giant next year.

The mood was steaming during the soft drinks debate at Monday’s Welfare Council (VT) meeting. A large majority passed a resolution asking the Foundation for Student Life in Oslo (SiO) to be tougher on the Coca-Cola Company.

- The Welfare Council and SiO have good guidelines ... 2008-11-12

news

Varying levels of awareness among student societies:

International students left out

Language barriers and insufficient adjustments have led to few international students actively participating in student societies at the University of Oslo.

For the last two years, the inclusion of international students has been a priority for the Kulturstyret, the executive body for culture politics at the University of Oslo, when they were allott... 2008-11-12

omverden

Skolepenger avskrekker

TYSKLAND: Et ny undersøkelse utført av Hochschul Informations System viser at studieavgift avskrekker folk fra å ta høyere utdanning. Undersøkelsen har tatt for seg ungdommer som avla siste eksamen i videregående skole i 2006, uten å påbegynne høyere utdanning, og som var bosatt i de seks delstatene der universitetene tar skolepenger. Mellom 1,4 og 4,4 prosent av respondentene oppga studieavgift som årsaken til at de ikke søkte seg til høyere utdanning, og 6,0 prosent oppgir at de ønsker å studere, men da kun ved læresteder som er gratis. Omtrent 5200 ungdommer svarte på undersøkelsen.

Mer ObamaUSA: Change skal det bli, også for studenter som sliter med å få endene til å møtes! Bare dager etter at Barack Obama valset frem til seier i presi... 2008-11-12

oyeblikket

Øyeblikket

BLIKKFANG: Flyktninghjelpen fanget blindernstudentenes oppmerksomhet med bilder fra krigssoner.

>... 2008-11-12

petit

RCP? PCP.

2008 er på sett og vis over nå, de to svære supermaktene har brukt massevis av tid, penger, glitter og stas på hvert sitt gigalomane show med hele verden som publikum. Og håndballjentene vant og Palin tapte, og slik sett er vel alt som det burde være, men allikevel er det nok ikke lettelse som preger publikumet, nei, for til syvende og sist var det... 2008-11-12

sms

Lesernes meldinger

Frekke folk! Hvor kom i’en fra i forrige ukes rebus? Er dere helt inkompetente? Dumme fjols! Anonym Karer til disposisjon, noe for enhver smak. Kom innom for uforpliktende prat. Jentene på b800 Vil ha tilbake dumme tegneserier på baksiden. De rebusgreiene er altfor vanskelige for oss dumme folk. Kanskje de kommer med ny red i jan? Lov å håpe. Sasha Kjære nøtteliten. Jeg ble om mulig enda mer gretten av å lese ditt bitre innlegg. Ta med deg de tørre nøttene dine og kom deg ut av lesesalen. Vic Kjære tyggisberter og forvokste fjortiser på HF. Kan dere slutte å smelle med tyggisen og holde kjeft den ene timen for dagen forelesningen foregår? Tyggisenes mareritt Din melding her. Red Din melding her. Re>... 2008-11-12

sms

Lesernes meldinger

Legg ned Palestinakomiteen, a… Boikott my ass. Jeg leser de bøkene jeg vil, også Israelske seff. Og ikke kødd med mitt valg av appelsiner, føkketryne! Anonym Jeg ønsker at Universitas trykker flere bilder av nakne, lystige kvinner! Hvorfor er dere så bluferdige? Titter Kungen er tilbaks. Anonym

>... 2008-11-12

vispor

Hemmelighold av velferdskroner

- Kom dere frem til noe nyttig under møtet på Island?

Marte Sendstad, Internasjonalt ansvarlig i NSU.

-Vi fikk veldig mye bra ut av møtet, mange gode og viktige diskusjoner.

- Dere var bekymret for at det ville fremstå som at de nordiske landene ikke trenger penger til studentvelferd om det kom frem at de faktisk ikke tre... 2008-11-12

studietid

Skjebnenatt

Natt til 5.november: I USA stemte de, og i Oslo strømmet studenter til Betong på Chateau Neuf, hvor stemmeopptellingen ble fulgt på storskjerm. CNN sto for det journalistiske, baren sto for stemningen. Ikke mange hadde kledd seg opp og tatt med plakater, men til gjengjeld gjorde de med amerikanske flagg og paroler en god jobb for å få opp stemninge... 2008-11-12

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt