Annonse

annonser i Universitas

Ubegripelig fengende

UndetectedAv: Eik

Plateselskap: Planet Noise

To for meg fullstendig ukjente navn har laget en av de absolutt beste platene jeg har hørt i 2011. Eik er en norsk elektronikaduo som lager melodier så fengende at det gir milde konsentrasjonsvansker.

Per Kåre Limmesand på synth er utdannet sivilingeniør i akustikk og elektronikk, og har blant annet jobbet med å utforme akustikken i operaen. Hans makker Kristoffer Carlsen, på trommer og perkusjon, har en master i utøvende jazz fra NMH. For to godt utdannede musikere som skal lage dansemusikk, er det lett å havne i flinkisfella, men Eik holder hodet over vann. Duoen krysser moderne elektronika med åttitalls disko, og holder hele tiden pop-appellen i hevd med sine fengende melodier. Eik har med seg mange gjestevokalister på plata. Magnus Hængsle, kjent fra husbandet til Storbynatt, gjør en stor prestasjon som vokalist på låta «Love Storm». Låta minner om musikken til åttitallsikonet Jean Michel Jarre, med synther som spiller både melodi, akkorder og bass. Kontrasten mellom Hængsles organiske stemme og det elektroniske lydbildet er overveldende vakkert.

Musikken er dansbar, og befinner seg lydmessig i samme landskap som de siste årenes Oslodisko. Undetected er produsert av Knut Sævik, kjent fra Mungolian Jet Set, som tidligere har mixet for artister som Nils Petter Molvær og Lindstrøm. Både valget av synther og lyden i trommene minner om Lindstrøms Real Life Is No Cool fra 2010.

Eik er det beste fra to verdener. Det svinger som disko og fenger som pop. Hvis du skal kjøpe én plate i år, så kjøp denne.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Rusa på makroner

En dobbel sluttscene viser det beste og det verste med Et dukkehjem.

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.


Flere saker fra anmeldelser »