Fra Haba Haba til Habermas
Bytt ut øst-europeisk eurotrance og Jostein Pedersen med ti forsker-spirer og rektor Ole Petter Ottersen. Velkommen til Forsker grand prix.
Doktorgradskandidater – en sær samling små-Aspergerske kontor- og labrotter med vitamin D-mangel og dårlig lønn – hva i huleste har de å gjøre på scenen i Storsalen en lørdagskveld? I Forsker grand prix blir de akademiske rockestjerner, i god Slavoj Zizek-tradisjon. De har fire minutter på å overbevise lekmannspublikummet, og en jury bestående av blant annet UiO-rektor Ole Petter Ottersen, om at deres forskningsprosjekt er verdig en finaleplass i forskerkonkurransen. De fem hundre første publikummerne får utdelt mentometerknapper for å avgi sin stemme. En teknologisk utfordring for den eldre garde, men et artig tilskudd i tidens interaktivitetsmantra. Etter at hver forsker har presentert forskningen sin, skal publikum gi dem poeng fra én til seks, hvorpå juryen gir en tilbakemelding i kjent Idol-stil, dog uten å slekte på Simon Cowell.
Men hvordan gjør man en doktorgrad med tittelen «Må fiskeoljen være fersk for å gi helseeffekt av omega-3?» underholdende? Inger Ottestad løser det elegant ved å bruke sjarm, humor og evnen til å forklare vanskelig innhold på en lettfattelig måte. Fullt så elegant er ikke Kari-Anne B. Næss, som forsker på hvordan barn med Downs syndrom forstår og blir misforstått – uheldigvis forveksler hun publikum med forskningsobjektene sine, og prater som om vi har alvorlige lærevansker. Flere av forskerne forteller greit om forskningsområdet sitt, men sier fint lite om hva de selv skal finne ut.
Juryen vurderer forskerne etter deres formidlingsevne, forenklingsevne, engasjement, diksjon og kroppsspråk. Og kveldens vinner, Helene Knævelsrud, med doktorgraden «På leting etter nye deler av cellens søppelbiler», kombinerer sceneutstråling med engasjement og forskning folk flest virkelig ser nytten av – bekjempelse av kreft, Alzheimer og Parkinson. Det er i det hele tatt variasjonen i forskningen som blir presentert, Haddy N’jie og Erik Solbakken som dyktige programledere, interaktiviteten, og artige kommentarer fra juryen som gjør Forsker grand prix til et kult konsept. Den 18. juni blir det semifinale del to. Se på det som dannelse. Du lærer garantert noe nytt.