Annonse

annonser i Universitas

Kort og greitt

Klingenberg kino45 – en omgang kortfilmVises 8. januar - 4. februar

Lykka i livet er eit liv på Løkka. Eller var det kanskje på Grønland at den fjollete pakistanske jenta forsvann nedover gata? I ei data-animert utgåve av det barnsleg-klassiske eventyret om Raudhette og ulven hadde ho nyleg fridd seg både frå klamme, islamske familietradisjonar og sveitte, klønete norske menn. Så kunne vi le godt, om enn litt ettertenksamt, i det vi forlet kinolokala etter ei tre kvarter lang framsyning av fire norske kortfilmar.
Den første av filmane gav oss lite å le av. Han handla om menn som slo kvinner og menn som slo menn. Litt enkelt? Vel, det er det som er med kortfilmar. Handlinga blir litt enkel når ein skal fortelja henne oppatt. Det er like mykje ei visuell oppleving som krev kreativ deltaking frå den som ser. Mystikken i eit måleri og framdrifta i ein film får ei sameining som gir høve til å fortelja heilt nye historier. Det er litt usikkert om det var det som skjedde her. Tematikken i filmane var ikkje original, og mykje ny livsvisdom er det vanskeleg å skryte av at kom ut. Likevel, det heile var gratis, samansetninga av filmar var god og ingen av dei gjorde den minste skam på tida som var sett av.
Ei fin avrunding av ein krevjande dag, eller ei søt opplading til avslappande kveldskos. Men obs, obs: å gomle sjokolade og drops vil kjennast litt upassande.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Rusa på makroner

En dobbel sluttscene viser det beste og det verste med Et dukkehjem.

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.


Flere saker fra anmeldelser »