Annonse

annonser i Universitas

Seksten år med røverstreker

Gatas ParlamentRøverhistorier og rapteksterCappelen Damm

Det skal ikke herske noen tvil om at disse gutta har masse på hjertet. Dette har tidligere gitt seg uttrykk i tekster der versene virker litt for trange for budskapet de inneholder. Nå slipper de altså en 300-siders selvbiografi om sine seksten år som Gatas Parlament.

Tittelen sier det meste om innholdet. Halve boka utgjør en komplett samling av bandets tekster. Om disse kan det sies at de nok gjør seg best som supplement til skivene, da det er vanskelig å få særlig mye ut av å lese raptekster. Resten av boka er små anekdoter om gruppas opprinnelse, klammerier med loven og annet som er betegnende for rappernes karriere.

De mest interessante røverhistoriene handler om hvordan lovens lange arm har forsøkt å tvinge bandet til stillhet. Deriblant historien om nettkampanjen killhim.nu, der rapperne utlovet dusør til den som kunne ta livet av George W. Bush, med det resultat at de fikk Secret Service så vel som PST på nakken. Dette er viktige innspill i ytringsfrihetsdebatten, og fortjener oppmerksomhet også utenfor fanbasen.

Andre historier er nok mest interessante for dem som er opptatt av norsk hip hops relativt korte og ubeskrevne historie. Nostalgikere som lengter tilbake til tiden før norske rappere kom fra Oslo Vest, bør således kjenne sin besøkelsestid.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Rusa på makroner

En dobbel sluttscene viser det beste og det verste med Et dukkehjem.

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.


Flere saker fra anmeldelser »