Annonse

annonser i Universitas

Mangesidig om monstre

Simen HagerupGrufulle tomromKolon Forlag

Forestillingen om det monstrøse blir ikke helt den samme etter at du har gitt deg i kast med Simen Hagerups nye bok. Her hoppes det fra språklige og historiske utlegninger om bakgrunnen for begrepene «monster» og «zombie», til dikt og kortprosa om nettopp monstre og zombier, og videre til kåserier om oppskriftsmessig litteraturkritikk og det intime ved leserbrevet som sjanger. Hagerup leker seg med monsteret som fenomen fra flere ulike, og gjerne uventede, perspektiver.

For eksempel foretar han en eiendommelig analyse av klasseskillet mellom monstre og zombier. Kjente monstre som Grev Dracula og Minotauros er bilder på adelen som et monster, individer som terroriserte befolkningen i forhold til en føydal logikk, mens zombier er en monstrifisering av bermen og armodet.

Her eksperimenteres det lett og uhøytidelig med sjangere, bilder og observasjoner. Som en motvekt til forutsigbare bokanmeldelser, drømmer Hagerup om at en marinbiolog skal gjøre en tolkning av Moby Dick, som er helt blind for bokens litterære kvaliteter, men som bare er ute etter å ta Melville i faktiske feil. Jeg fryder meg over ideen, og venter i spenning på at noen skal ta ham på ordet, og angripe fortellerens tvilsomme analyser av spermasetthvalen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Rusa på makroner

En dobbel sluttscene viser det beste og det verste med Et dukkehjem.

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.


Flere saker fra anmeldelser »