- You guys are awesome
Hva skjer i møtet mellom et turnéslitent band og tusen indiehuer boblende av forventning?
Jo, da oppstår den nokså uvante situasjonen hvor publikum faktisk er bedre enn bandet. Dette forsterkes så ytterligere av at frontmann Will Sheff, som ut i fra det raske tempoet og den forholdsvis uinspirerte fremføringen av de fire-fem første låtene å dømme, tydeligvis hadde forberedt seg på å ta en kjapp og rutinert gjennomkjøring av låtene og håpe på at publikum ikke hatet det, for så å dra tilbake til hotellet og ta en tidlig kveld. Nå står han som et stort spørsmålstegn på scenen som langt på vei kan tolkes som om han tenkte «Hva er det vi har gjort for at folk skal bli så utrolig ekstatiske? Vi har da ikke spilt så sinnsykt bra.»
Og nei, de spilte ikke så sinnsykt bra. I hvert fall ikke i begynnelsen. Men akkurat denne kvelden var det et eller annet rart som skjedde med publikummet i Storsalen på Chateau Neuf. Kanskje det var det at det er lenge siden band av en viss internasjonal størrelse hadde spilt akkurat her? Kanskje det var fordi Okkervil River har spilt to fantastiske konserter i Oslo det siste året og at folk på grunn av dette boblet sånn av forventning at det bare måtte komme ut på en eller annen måte? Eller kanskje publikum hadde hørt historier fra da foreldrene deres så The Kinks på samme scene for førti år siden, og dermed tenkte at de ikke skulle være noe dårligere enn hva foreldrene hadde vært?
For når publikum klapper i gang andre låt og fortsetter klappingen gjennom tredje, fjerde og femte låt, og er akkurat så ekstatiske som det går an å være når man sitter på et klappsete i et amfi, da kan ikke Okkervil River gjøre noe annet enn å være hengivne tilbake. Bandet trøkker mer til, og spiller noen herlige versjoner av låtene fra sine to siste album. Og når Sheff så ber publikum reise seg og komme ned foran scenen blir det en nesten magisk stemning, og folk danser og klemmer og det er allsang og lykke.
«You guys are awesome», sier Will Sheff. Og det er ikke bare en tom høflighetsfrase han kommer med. Det lyser av Sheff at han mener det så til de grader. Han vet selv at han ikke har spilt noen spesielt god konsert, men for de fleste av de tusen publikummerne i storsalen var det mer enn bra nok.
En kommentar
Spot-on-kommentar! Fantastisk opplevelse :D













