Annonse

annonser i Universitas

SVULSTIG LYDBILDE: Wolfgang Pop serverer kule bassriff.

Rufsete, elegant, ildfullt

Amatøren 10 årKonsert med Now We’ve Got Members, Wolfgang Pop og Schnabelkäse25. januar 2008

Bursdagsbarnet Amatøren ble feiret på fredag med full pakke: Kake, bassjamming og allsang.

BASSJAMMING: Schnabelkäse dro til med en improvisert bassjamming.

ILDFULLT: Den sigøyneraktige musikken fikk fart på publikum.

Det usedvanlig gode oppmøtet på Amatøren tyder på at mange har sett fram til denne kvelden. Og i det Schnabelkäse åpner ballet, forstår vi at de som har ventet skal få. For, som fotografen bemerker, dette er et overraskende bra «oppvarmingsband». Schnabelkäse er husvarme på studentpuben, noe som skinner gjennom i opptredenen deres. De spiller melodiøs rock med bra driv, og veksler mellom tekster på norsk og engelsk. De norske tekstene var dessverre ikke akkurat av det minneverdige slaget: Du er en hvit engel, hvit som snø, du gir meg alt jeg trenger. Muligens like greit å holde seg til engelsk. Mot slutten av seansen smeller imidlertid bandet til med en improvisert jamming på bass, som det står respekt av.

Etter pausen overtar mer glamorøse Wolfgang Pop scenen. Vokalist Jon Are Uhnger tar publikum i sin besittelse på dandyvis, med fasjonabel dress, blomst i knapphullet og et aldri så lite sort skjerf rundt halsen. Stemmeprakten er det ikke noe å si på. En venninne av meg får assosiasjoner til Pete Doherty, selv om Uhngers image formodentlig er noe annerledes. Samspillet bandmedlemmene imellom er fabelaktig. Wolfgang Pop serverer et svulstig lydbilde med kule bassriff, og i mine ører lurer arven fra Joy Division i bakgrunnen.

Det er likevel kveldens hovedrett, det rutinerte bandet Now We’ve Got Members, som utgjør høydepunktet. Bandet med det ironiske navnet stiller mannsterke på scenen og får øyeblikkelig stedet til å svinge med sin sigøyner/klezmer-inspirerte musikk. Flere publikummere rocker foran scenen til de muntre, etniske rytmene, og lar seg rive med av en ellevill saksofonsolo. De mer innviede synger også med på refrengene. Bandet er åpenbart på hjemmebane, og rundt midnatt munner konserten ut i en full utblåsning. Rufsete Schnabelkäse, elegante Wolfgang Pop og ildfulle Now We've Got Members har sørget for en festkveld av de sjeldne.

Eller, som en begeistra fyr formulerer det når han skribler på presseblokka mi i et eksaltert øyeblikk: Det herre va sjitbra!

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Rusa på makroner

En dobbel sluttscene viser det beste og det verste med Et dukkehjem.

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.


Flere saker fra anmeldelser »