Annonse

annonser i Universitas

Ikke straka vegen

VaipingThe Great Polar ExpeditionKarisma Records

Det hele starter på Svalbard. Man må vel innom Svalbard når man skal til Nordpolen. Det kan for så vidt hende at Vaiping skal sydover, men de presiserer ikke polvalget nærmere på debuten The Great Polar Expedition.

Det er et godt gammaldags konseptalbum dette her, fylt til ripa med malerisk industriell instrumentalmusikk. Skikkelig spasertursoundtrack om du er en av de som drømmer om å leve i en fremtidsdystopi. Frognerparken blir aldri den samme.

Men vi var nå engang på Svalbard. Åpningen på skiva minner meg om filmmusikken til Orions Belte. Filtrerte trommer og massiv synth maner frem neglesprett og hjemlengsel. Videre går ferden til Berlin hvor Vaiping viser litt mer galgenhumor og dekadanse.

Man kan sikkert bruke et år på å finne på et godt sjangernavn til stavangerbandet. Støygitar, islett av postrock og iskalde loops. Minimalistiske vokalhooks, synthaktig bass og bratsjaktig synth. Nasjonalromantisk industrial, kanskje? Massive Attack i lusekofte og Tool på telemarksski.

Ekspedisjonen avsluttes med noe som minner om Velvet Underground. Er det for å feire at de har kommet fram? Eller har de blåst i ekspedisjonen og brukt penga på en tur til New York? Uvisst.

Kanskje ikke straka vegen til polpunktet dette her, men en fin tur åkkesom.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Rusa på makroner

En dobbel sluttscene viser det beste og det verste med Et dukkehjem.

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.


Flere saker fra anmeldelser »