Annonse

annonser i Universitas

Nova anbefaler

The Last Picture Show (USA 1971)Peter BogdanovichColumbia Pictures

Det skjedde veldig mye bra i Hollywood på 70-tallet. En ny type film som kombinerte det kunstneriske med det kommersielle og ga oss en hel drøss av respekterte og populære regissører som Scorsese og Spielberg. En som derimot ikke klarte å fenge like stort, i hvert fall ikke i lengden, var Peter Bogdanovich. Men vi må ikke glemme hans perle fra 1971: The Last Picture Show.

Basert på en roman av Larry McCurtry, handler The Last Picture Show om vennene Sonny (Timothy Bottoms) og Duane (Jeff Bridges) og deres liv og vennskap i en liten by i USA på begynnelsen av 50-tallet. Vi følger dem gjennom slutten av tenårene og deres problemer med å finne ut hva de skal gjøre med livene sine, med kjærligheten og vennskapet. I bakgrunnen av historien ser vi hvordan byen Anarene har problemer med fraflytting og at den lokale kinoen tilslutt må stenge.

Vinner av 2 Oscar (begge for biroller). En stjernespekket rolleliste med den nevnte Jeff Bridges, Ellen Burnstyn, Cybill Shepherd (hennes debutfilm) og den gamle western-helten Ben Johnson. The Last Picture Show er filmen fra 70-tallet du ikke har råd til å ikke ha sett!

Hør på Nova Noir, søndager kl. 15, Fm 99,3

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.

Pilemil fra indieberget

Ingen skal beskylde Pilemil for å være uoriginal på sin nye konseptplate.


Flere saker fra anmeldelser »