Fuck rap

Publisert

Anmeldelse

# Jakobsen

# Debris from a fragmented culture vol. 1–3: Lastebil/Polarbjørn/Oddetall

# Plateselskapet Hansen og Nilsen

«Fuck rap», scratcher Oslo-DJ Jakob Okkenhaug på åpningskuttet til denne mixtape-serien. Vekk med Dr Dre, Eminem og andre rap-superstjerner. Til helvete med alle sjangerkonvensjoner. Gjennom tre mixtapes tar Blindernstudent og DJ Jakob Okkenhaug oss med på oppdagelsesferd på en hiphop-planet galakser unna VG-lista og MTV. Dette er hiphopens avantgarde. Rap møter elektronika, ambient og rock. Obskure indy-rappere legger science fiction-rim på skranglete pling-plong beats. Det er mørkt, funky, støyende, behagelig og utrolig fett.

Jakobsen mikser sammen drøssevis med godlåter – vi får sjelden høre dem i sin helhet – fordelt på til sammen 82 spor. Her er alt fra den ti år gamle O.C.-klassikeren «Time\'s Up» til tegneserie-rap med Quasimoto og syre-hip-hop fra cLOUDDEAD. Er du fan av plateselskap som Def Jux, Stones Throw og Warp, er dette et obligatorisk kjøp. Skjønner du ikke hva jeg prater om, men «likte den forrige Eminem-plata», har du nå sjansen til å oppdage en helt ny verden. Men vær klar over at det ikke er lett tilgjengelig jiggy-rap du får servert. Platene krever mye av lytteren, og bruker mange runder i spilleren på å modnes.

Jakobsen er ikke redd for å ta sjanser bak platespillerne. Han smetter gjerne inn en elektronikalåt eller fem i miksen, hiver på brutale trommebrekk i overgangene og låner

fra Erlend Øye, Portishead og The White Stripes. Han lager egne remixer ved å koble rene vokalspor og instrumentaler: Kool Keith akkompagneres av Boards of Canada og Motion Man legger rim på rytmene til DJ Shadow. Oftest er eksperimenteringen vellykket, men instrumentalen har en tendens til å overdøve vokalen. Jeg vil ikke ha en hjemmemekka remix når originalen er bedre.

Uansett er Debris... en fascinerende lytteropplevelse helt utenom det vanlige. Jakobsens verden er et herlig anarki uten sjangergrenser og tabuer. Snart kommer den fjerde plata i serien. Jeg gleder meg.

Powered by Labrador CMS