Annonse

annonser i Universitas

Solstråle fra sørlandet

Steffan Strandberg7. himmelNorge 2002 (Exposed Films)

Er du rar? Uansett hva du svarer, er du sannsynligvis som et hvitt a4–ark sammenlignet med kunstneren Lars Kristian Gulbrandsen (71). Han tror han er Tatjana (23) og kler seg i frekke topper, rosa miniskjørt og høyhælte joggesko. I 30 år har han fargelagt den lille øya Hidra utenfor Flekkefjord. 7. himmel er en film som gir deg «verden ifølge Tatjana», og en film der møtet mellom outsider og samfunn er et gjennomgangstema.

Regissør Strandberg var regiassistent for Alt om min far, og Tatjana–Lars Kristian har klare likhetstrekk med Pirelli–Benestad. Begge kjemper for retten til å være annerledes. Forskjellen ligger i hovedsak i at Tatjana–Lars Kristian går mye lenger i å være annerledes enn Benestad, og at 7. himmel også har et religiøst aspekt ettersom Tatjana er kristen. Det gjør at hun i tillegg til alt det andre må kjempe for å bli godtatt i det konservative kristenmiljøet, der det ikke er særlig populært at eldre menn for eksempel går i kirken med navlen bar.

Filmer om folk som blir sett på som raringer forteller oss alltid interessante ting om «de normale». Noen er ikke på talefot med Tatjana, andre synes hun er et «farverikt innslag i gatene». Svært få tar henne på alvor. Ut fra dette lykkes filmen i å ta opp vanskelige spørsmål: Hva vil det egentlig si å respektere andre? Går det an å fullt ut være seg selv i Norge i dag? Hva vil det egentlig si å være seg selv?

7. himmel er en fin film. Den viderefører bølgen av gode, norske dokumentarfilmer vi har sett det siste året fra blant annet Even Benestad og Margreth Olin. Kast ut gamlekara som gang på gang produserer middelmådige dokumentarer om dop og anoreksi, og la oss heller få mer av dette. Verdt å nevne er også musikken: Kaadas pling plong–lyder høres ut som de kommer fra et annet, lykkelig univers, og passer perfekt til filmen.

En kommentar

Louise

Bor i flekkefjord, der han også bodde :) Husker tatjana veldig godt! Var litt redd for han da jeg var liten men senere forsto jeg hvorfor han var som han var og så faktisk på maleriene hans, de er jo kjempe fine! Husker da han døde, det var skikkelig trist som om byen ble kjedelig med èn gang, når vi ikke så han spasere rundt i gatene :/ Kunne ønske jeg hadde tenkt på det da han levde.. Men hvertfall! dere som tenker, for en teit mann! Han var en genial kunstner og har en skikkelig kul stil egentlig :) Han var seg selv :D

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i anmeldelser

Litt lange timer

Kommer det et bredt spekter tekster ut av noenlunde like mennesker?

Øyeblikk av frihet

Selv med pensum under armen er øyhopping i Oslofjorden å anbefale.

Pilemil fra indieberget

Ingen skal beskylde Pilemil for å være uoriginal på sin nye konseptplate.


Flere saker fra anmeldelser »